Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Přírodní zahrada

Nakupujte a prodávejte napřímo. Čerstvé ovoce a zeleninu, domácí džemy, sirupy nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště! 

Ekozahrada. Co je to vlastně ekozahrada (nebo také přírodní či permakulturní zahrada) a co si pod těmito pojmy máme představit? Někteří z nás si pod slovem ekozahrada představí spíše chaos a nepořádek. Ale i tyto zahrady mají svůj řád a pravidla. A oproti tradičním zahradám i řadu výhod.

Tyto zahrady především vycházejí z přirozených procesů, které probíhají ve volné přírodě, respektují je a využívají je v náš prospěch a zároveň ve prospěch zahrady jako takové. Mezi základní stavební kameny těchto zahrad patří tyto zásady:

  •            respektování stanovištních podmínek a druhová pestrost
  •            polyfunkčnost - jednotlivé zahradní prvky by neměly plnit jen jeden účel
  •            hospodárnost - v přírodní zahradě, podobně jako v přírodě, by nemělo přijít nic na zmar
  •            zahrada pro odpočinek i užitek
  •            prostor pro volně žijící živočichy
  •            nezasahovat více, než je nutné (NE chemii a průmyslovým  hnojivům)

S přírodními zahradami jsou úzce spjaty myšlenky permakultury, které vycházejí z principů „trvale udržitelného hospodaření“. Základními pilíři tohoto životního stylu jsou péče o planetu a ochrana přírody, posilování důvěry, vzájemnosti a respektu mezi lidmi a dodržování pravidla „vezmi si jen tolik, kolik skutečně potřebuješ a o zbytek se rozděl“.

V přírodních zahradách by měly být bohatě zastoupeny původní a „zdomácnělé“ rostliny, které se lépe přizpůsobují místním podmínkám a poskytují také vhodné prostředí pro úkryt i potravu volně žijícím živočichům. Tyto zahrady také přímo vybízí k vysazování starých ovocných odrůd. Ovoce těchto odrůd leckdy nevypadá tak skvěle, jako plody, které známe z moderních velkosadů a z pultů supermarketů. Také úroda nebývá tak vysoká a pravidelná. Ale po chuťové stránce nám mohou leckdy poskytnou zážitky, které bychom u ovoce z běžného obchodu těžko hledali. Vedle tradičního ovoce najde v přírodních zahradách snadno své místo i řada divokých dřevin s jedlými plody či polozapomenutých a okrajových ovocných dřevin, ať už jde např. o muchovníky, dřín, některé druhy divokých růží, sladkoplodý jeřáb nebo jeřáb oskeruše aj. Pestrost a proměnlivost dodají naší zahradě trvalky a letničky. I zde najdeme bohatou inspiraci v přírodě nebo ve starých selských zahradách.

Neopomenutelnou kapitolou užitkové ekozahrady jsou smíšené kultury. Při tomto způsobu se vedle sebe pěstují různé druhy zeleniny, nebo zeleniny a bylinek, které se vzájemně příznivě ovlivňují anebo mají repelentní účinek na některé škůdce a choroby (např. cibule odpuzuje pochmurnatku mrkvovou a mrkev v jejím sousedství naopak květilku cibulovou).

Abychom na naší zahradu přilákali pestrý život, ať již jde o pavouky, včely, motýli či jiné bezobratlé, ptáky či drobné savce , měli bychom jim nabídnout něco obzvláště lákavého. Pestřenky a motýli ocení květnatou louky či pestrou směs trvalek, samotářské včely a čmeláci zase hromadu kamení nebo i starých cihel, ponechanou na klidném slunném místě. Při troše štěstí do takovéhoto zákoutí najdou cestu i ještěrky a slepýši. Sýkorky i jiní drobní ptáci, kteří nám přes léto prokážou službu sesbíráním množství housenek a ponrav, budou rádi za hustý živý plot, ve kterém najdou úkryt a na podzim i potravu v podobě pestré směsi plodů. A samozřejmě neuškodí, pokud na vhodném místě pro tyto neúnavné pomocníky vyvěsíme jednu či více ptačích budek (viz https://www.zvasizahradky.cz/Article/Display/vyrabime-a-zavesujeme-ptaci-budku ). Naproti tomu nejen ježci ocení, pokud v odlehlém koutě zahrady ponecháme svému osudu hromadu větví nebo klestí, kterou ještě můžeme prosypat suchým listím nebo slámou. Anebo můžeme zkusit vybudovat i speciální zimoviště pro ježky (viz https://www.zvasizahradky.cz/Article/Display/chystame-zimni-ukryt-pro-jezka).

Oproti tradičně pojatým zahradám mají ekologické nesporně řadu výhod. Žádná zahrada, má-li být pěkná a máme-li se v ní cítit dobře, není vysloveně bezúdržbová. Ale dobře založená přírodní zahrada žije do značné míry vlastním životem a postupem času si víceméně „vystačí sama“. Je méně náročná na tolik neoblíbené pletí, nároky na zálivku jsou minimální a po chemii bychom neměli sáhnout vůbec. Vzhledem k tomu, že nepoužíváme „tvrdou chemii“ můžeme si dle libosti pochutnávat na svých výpěstcích, aniž bychom se museli obávat, že obsahují zbytky pesticidů. A my se tak můžeme radovat ze zeleniny a ovoce, které jsou nejen čerstvé, ale i zdravější. Při správném obhospodařování je i půda zdravější a úrodná i bez používání průmyslových hnojiv. A v neposlední řadě takováto zahrada kypí životem a poskytuje útočiště a potravu řadě jiných živočichů a my máme takto možnost přírodní děje i další obyvatele zahrady pozorovat zblízka.

I přes řadu výhod se tato koncepce zahrady přeci jen nehodí pro každého. Přírodní zahrady se inspirují divokou přírodou včetně její „neučesanosti“ a zdánlivé chaotičnosti A tak ten, kdo má v oblibě čisté geometrické linie, kdo si potrpí na krátce střižený „anglický trávník a kdo má rád vše pod kontrolou, ten bude zálibu v přírodním zahradničení hledat přeci jenom obtížněji. Navíc, pokud se necháme „divokostí přírody“ strhnout příliš, může být naše zahrada také zdrojem zaplevelení pro okolní zahrady, jejichž majitelé nemusejí mít pro tento styl tolik pochopení. 


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro košík jablek, domácí vajíčka od spokojených slepiček nebo poctivý jahodový džem. Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě