Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Chystáme zimní úkryt pro ježka

Ježek, jeden z našich největších pomocníků v boji proti hmyzu a plžům. Živí se širokou paletou nejrůznějších druhů hmyzu, především housenkami a plži, a je schopen za jednu noc sníst téměř tolik, kolik sám váží. V boji proti okusu salátů a každoročnímu náletu na rajčata je to prostě neocenitelný pomocník. Pokud už máte to štěstí, že se Vaše zahrada nachází v jeho lovišti, bylo by dobré pokusit se poskytnout ježkovi dobré podmínky pro zazimování a zimní spánek. Pokud totiž u Vás ježek pak zůstane, budou Vaše záhony chráněny lépe, než sebelepšími chemickými přípravky.

V přírodě ježci na zimu často zalezou pod hromadu listí nebo klestí a udělají si doupě tam. Ale naše zahrady bývají až přehnaně udržovány a stříhány. Obecně platí, že necháte-li část zahrady přírodně zarostlou, plnou křoví a roští, nalákáte k sobě na zahradu i další užitečné živočichy než jen ježka.

A jak připravit ježkovi dobré zimoviště? Samozřejmě že nejlepší a nejjednodušší by bylo nechat ježkovi hromadu klestí, listí nebo kompostu, kde by se mohl zabydlet. Hromada by se měla rozkládat na ploše asi dvou metrů čtverečných a pod ní by měla být asi půl metru hluboká prohlubeň, která v zimě nepromrzá. Pokud toto není z nějakého důvodu možné, máte ještě druhou možnost – postavit domeček pro ježky.

Jedná se o dřevěnou bedýnku,  hlubokou asi 40 cm a vysokou 30 cm. Z této bedýnky veďte „vchod“- dlouhou trubku širokou minimálně 14 cm. Směrem ven ji lehce svažujte dolů, aby do budky nezatékalo. Bedýnku vyplňte asi do třetiny listím a slámou. Pokud chcete ježkovi zajistit opravdové pohodlí, hodí se do zadní stěny bedýnky instalovat větrací šachtu – úzkou trubičku, vedoucí směrem ven a na konci zahnutou dolů. Konec, který bude upevněný v budce, obalte pletivem, abyste zabránili mechanickému ucpání větrací trubky. Celou bedýnku nakonec umístěte lehce pod úroveň terénu – stačí vykopat mělkou jámu a vystlat ji listím. Do jámy bedýnku položte a důkladně domeček zasypte listím, chrastím nebo kompostem. Dejte ale pozor na to, aby vchod do domečku i konec větrací trubky vyčuhovaly ven.

Ježci si mohou domeček najít sami, ale pokud jim chcete pomoct, můžete před vchod položit nějaké lákadlo – například psí granuli. Není vždy pravidlo, že ježci opouští domeček hned po zimě. Občas v něm ještě vychovávají mladé. Proto pozor při čištění. Čistit domeček byste pro jistotu měli až v květnu. Ale rozhodně na čištění nezapomínejte, protože jinak se domek stane hnízdem ježčích parazitů.

Před samotným zimním spánkem je ale důležitá důkladná příprava. U ježků se to rovná pořádnému vykrmení. Vždyť během zimy může takový ježek ztratit až polovinu své hmotnosti, která by před zimou měla činit asi 700g. Ježci většinou hodují až do poslední chvíle. Proto je naprosto chybná úvaha, že kterýkoliv ježek, kterého v těchto podzimních dnech na zahradě potkáte, je ztracené mládě a bez Vaší pomoci zemře. Většinou se prostě jedná jenom o ježka, hledajícího si noru na zimu. Takže mu jakoukoliv i sebelépe míněnou „pomocí“, vlastně spíše uškodíte a narušíte podzimní režim.

Ale samozřejmě se může stát, že doopravdy narazíte na ježka, který pomoc potřebuje. Většinou se jedná o nápadně malé a ne příliš vykrmené ježky (většinou lehčí než 300 g). Tedy mláďata, která byla rodiči opuštěna a sama by zimu nepřežila. V tom případě je jistě na místě zavolat záchrannou stanici živočichů.

Pokud si chcete vzít takového nalezeného ježka domů, také můžete. Ale raději si dopředu zjistěte, jak se o takového ježka starat a jak ho správně vykrmit. Protože ježek není zrovna nenáročný domácí mazlíček a správně odchovat malá ježčata je opravdu velmi obtížné. Nehledě na to, že každý ježek má průměrně sto blech a mnoho dalších parazitů.

Snaha pomoci ježkům se sháněním potravy a vykrmováním je dost dvousečná. Samozřejmě tak ježkům pomůžete lépe přežít zimu, ale oni na druhou stranu zpohodlní a stanou se ve volné přírodě méněcennými a naprosto závislými na pomoci člověka. Na vykrmovacích místech také hrozí přenos parazitů a infekcí.

Jak jste si mohli přečíst výše, lépe než umělým dokrmováním ježkům pomůžete tím, že jim zajistíte vhodné místo na přezimování. A postavit domeček pro ježky je jen o málo náročnější, než nechat někde na kraji zahrady kupu klestí.


Autor: Kristýna Tesková


(nákres - zdroj Český svaz ochránců přírody)Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě