Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Vyrábíme a zavěšujeme ptačí budku

Jste šikovný(á) a vyrábíte ptačí budky? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště, určitě si najdou svého kupce!  

V Česku zatím vládne zima, ale nebude tomu tak věčně. Jednou zase přijde jaro a s ním i potřeba ptáků hnízdit, snést vajíčka a vyvést mladé. V přírodě si svá hnízda ptáci staví leckde – mezi větvemi keřů, na stromech nebo na zemi. Taková hnízda jsou poměrně málo chráněna a hrozí velké nebezpečí napadnutí hnízda predátorem. Proto se ptáci často usídlují v dutinách stromů, těch ale není dostatek pro všechny.

Pomoci ptákům s hnízděním můžete i Vy sami, zavěšením ptačí budky. Ta také přivede mnohé zpěvné ptáky a příjemně oživí Vaši zahradu. Vždyť k voňavým jarním dnům neodmyslitelně patří nadšené ptačí cvrlikání. Z praktického hlediska se tak můžete zbavit řady hmyzích škůdců, kterými se ptáci živí.

Pokud se rozhodnete zavěsit ptačí budku, přemýšlejte pečlivě nad výběrem dobrého místa. Ideální je, pokud je okolní zahrada pestrá a rozmanitá – snadno tak uživí i větší množství ptačích strávníků. Budka by měla být umístěna přiměřeně vysoko a platí, že čím větší pták, tím větší výšku potřebuje. Již i drobní zpěvní ptáci vyžadují výšku okolo 2 až 3 metrů nad zemí. Vletový otvor můžete směřovat na východ nebo jihovýchod, protože z těchto směrů přichází v našich podmínkách statisticky nejméně srážek, ale jinak není orientace vletového otvoru příliš důležitá. V případě zavěšení na strom dbejte na to, aby v blízkosti vletového otvoru nebyly větve, ze kterých by mohli na obyvatele budky útočit predátoři jako kočky nebo kuny. Ideální jsou stromy s hladkými kmeny, po kterých se jim obtížně šplhá nahoru. Místo zavěšení by naopak mělo být snadno přístupné pro Vás, protože budky je potřeba pravidelně čistit! Pozor na použití pesticidů a herbicidů v okolí - ty by se neměly (alespoň v době hnízdění) používat vůbec.

Ideální pro zavěšování nových budek je podzim, budky tak stihnou do jara vlivem povětrnostních podmínek lépe splynout s okolím. Některé druhy ptáků, jako např. sýkory, mohou dokonce na jaře čerstvě vyvěšené budky ignorovat. Ale je lepší budku zavěsit na jaře, než vůbec, přinejhorším si své obyvatele získá následující sezónu. Pokud jich budete zavěšovat více, vzdálenost mezi jednotlivými budkami by měla být asi 20 metrů. 

Záleží i na rozměrech budky, různí ptáci potřebují různě velká „obydlí“ a vletové otvory. Pozor na příliš velký rozměr vletového otvoru – pak se dovnitř totiž nemusí dostat jen pták, ale i kočka. Z tohoto důvodu se také doporučuje otvor „prodloužit“ trubkou, která zabrání tomu, aby predátor „hrábl“ dovnitř a ptáče vytáhl.  Ochranou proti strakapoudovi může být i oplechování okolí otvoru, které zabrání jeho zvětšování. Pozor také na bidýlka, přichycená vně budky. Ty jsou jednak nepotřebná a také nebezpečná, protože představují další úchyt pro pátrající kunu.
A co který pták potřebuje? Špaček budku o rozměrech 15x15 cm a 30 cm na výšku a  vletový otvor o průměru 4 cm. Sýkora modřinka, parukářka a uhelníček rozměry 12x12x25 cm a otvor o průměru 28 mm. Další druhy sýkorek, rehek, brhlík, vrabci a lejsci vyžadují budku větší 14x14x22 cm, otvor o poloměru 4 cm. Konipasi, červenky a některé jiné druhy lejsků a rehků pak vyžadují polobudky –budky, které mají horní třetinu přední strany volnou. Ideální je takovou budku umístit na zeď, aby se k ní nedostali dravci. Rozměry 12x14x15 cm.

Vlaštovky a jiřičky zase potřebují klasická miskovitá hnízda někde v rohu stropu dobře dostupných místností. Hnízdo lze vyrobit z dřevocementu nebo z poloviny kokosového ořechu. 
Co se konstrukce samotné budky týče, existuje více druhů budek. Klasické dřevěné, špalkové a dřevocementové. Nejjednodušší na výrobu asi zůstávají dřevěné. Jak tedy takovou budku vyrobit? Připravte si prkna o tloušťce asi dva centimetry. To proto, aby budka byla bytelná a izolovala. Vrchní stranu (vnější stranu budky) prken ohoblujte tak, aby byla úplně hladká, tu vnitřní nechte hrubou, jinak by ptáčata nedokázala vyšplhat a vyletět z hnízda. Prkna si nařežte na potřebnou délku, počítejte ale s tím, že dno by mělo být mezi stěnami a ne vně, aby do budky nezatékalo. Střechu vyrobte tak, aby mírně přesahovala a pokud možno se svažovala (kvůli odtoku vody). Do přední strany vyvrtejte vletový otvor. Na připevnění všech dílů dohromady můžete použít vruty nebo hřebíky. Vruty mají tu výhodu, že se dají zase vyvrtat, zatímco hřebíky se vytahují opravdu těžko. Dejte pozor na to, aby jedna stěna budky byla vyndavací či odklápěcí. Můžete tak vyrobit odklápěcí dno na pantech nebo vyndavací střechu. To je důležité kvůli následnému čištění budky. Hotovou budku pak důsledně přetřete nátěrem na dřevo.

Druhou možností jsou dřevocementové budky. Ty si můžete vyrobit podle následujícího receptu – smíchejte díl cementu, díl dřevěných pilin a díl hrubšího písku, vzniklou hmotu tvarujte a pěchujte ve formách z plechů nebo dřeva a nechte asi pět dní zaschnout. Výhodou takových budek je lepší izolace. Přední strana by opět měla být odnímatelná. A pozor, při výrobě byste měli do budky zapustit oko na zavěšení.

A poslední, nejlépe vypadající (ale také nejnáročnější variantou) jsou budky ze špalku. Nejlépe ji vyrobíte z dutého špalku, jehož dutinu vyčistíte, přimontujete na něj dno, střechu a navrtáte vletový otvor. Jinak můžete též vyrobit dutinu vydlabáním zdravého dřeva.

Co se zavěšení týče, nejčastější způsob je připevnění dřevné lišty na zadní stranu budky. Tuto lištu pak přitlučete na zvolený strom. Tento styl je lepší než obmotání drátem. Lišta by měla být přes pět cm široká a alespoň dva cm tlustá. Lze použít i zavěšení na již přibitý hřeb za drátěné oko připevněné na budce. To je ale poněkud riskantní a budka je pak často nestabilní a může za větru spadnout.

Pokud už máte budku zavěšenou, stačí jen počkat na její první obyvatele. Nezapomínejte pak na pravidelné čištění budek. To provádějte až po vyvedení mladých, na podzim, nebo v zimě. Odstranit byste měli celou výstelku (a s ní i pěknou dávku ptačích parazitů), zároveň využijte tento čas na opravu budky či její úplnou výměnu.

Výroba budek není náročná ani časově ani finančně a udělá opravdovou radost svým ptačím obyvatelům – kteří tak budou moci bezpečně zahnízdit a vyvést do světa další generaci. V neposlední řadě budete mít radost i Vy, ať už z dobře odvedené práce, či z nových obyvatelů Vaší zahrádky.


Autor: Kristýna Tesková

 Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě