Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Medvědí česnek

Sazenice Medvědího česneku nebo jiných bylinek, květin či dřevin můžete nakoupit dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!  

Když se u léčivých bylinek mluví o vůni, většina lidí si vybaví sladkou vůni levandule. Málokterá bylinka je ale tak aromatická jako medvědí česnek. A také tak léčivá.

Medvědí česnek (latinsky allium ursinum) je jednou z prvních předzvěstí jara. Roste v lužních listnatých lesích, ve vlhké půdě zejména kolem potoků. Své listy rozvíjí již na začátku března. A právě i díky tomu, že roste takto časně, je vyhledáván medvědy, kteří ho užívají k jakési „detoxikaci těla“ po zimě. Pomáhá jim zbavit se plísní a jiných škodlivin, které se během zimního spánku usídlily v jejich žaludku. Právě podle tohoto svého zvířecího konzumenta dostal medvědí česnek své jméno – i když jiné legendy praví, že je to kvůli Germánům, kteří ho tak pojmenovali proto, že jim dodával zázračnou, přímo medvědí, sílu.

Medvědí česnek vykvétá na konci května, jeho listy později uvadnou a ztratí svou léčivou sílu. A protože se sbírají především listy, je důležité nepromeškat tu správnou dobu – tedy konec března až konec dubna. Nejvíce účinných látek obsahují listy ještě před vykvetením.

A jak medvědí česnek poznáte? Tato rostlinka má asi patnáct centimetrů velké podlouhlé listy. Její porost vytváří v lese lehce poznatelný zelený koberec – málokdy se stane, že byste našli jen pár jedinců. Listy mají svěže zelenou barvu a už zdálky voní po česneku. Pro nepozorné je teoreticky možná záměna se smrtelně jedovatou konvalinkou. Jednoduchým testem je rozemnutí listů rostliny mezi prsty – pokud jste doopravdy sebrali medvědí česnek, ucítíte jemnou česnekovou vůni. Tím rostlinu spolehlivě poznáte. I zde platí zlaté pravidlo – nejsme-li si jisti, nesbíráme.
Pozor také na alergie a nadměrné užívání. Všeho moc škodí, a pokud jste medvědí česnek ještě nikdy nejedli, bude lepší ho nejdřív zkusit jen trochu – abyste si ověřili, zda nejste alergičtí.

V medvědím česneku se ukrývá mnoho účinných látek. Obsahuje například 25x víc vitamínu C než jablko. Nebo allicin, významnou antibakteriální látku, vyskytující se mimo jiné také v cibuli a klasickém česneku. A je to právě allicin, který mu dodává jeho charakteristickou vůni. Kromě toho můžeme zmínit i vysoký obsah železa a další prvků.

Rostlina nám pomáhá při chřipce, nachlazení, podporuje hojení ran, správnou činnost srdce, reguluje krevní tlak, čistí krev a detoxikuje ledviny, játra a močový měchýř. Likviduje plísně a bakterie v organismu a prý účinkuje i proti rakovinnému bujení. Naši předci ho používali také pro zklidnění nervů. Stejné účinky má sice i klasický česnek, ale po konzumaci toho medvědího nehrozí známý „česnekový dech“.

Pokud se vydáte sami na jeho sběr do volné přírody, buďte ohleduplní a nasbírejte si množství pouze pro svou vlastní potřebu, nebo svých nejbližších. S tím jak oblíbenost této bylinky stoupá, bohužel v některých případech dochází k devastaci přírody bezohlednými sběrači. Medvědí česnek jako takový chráněný není, ale často se vyskytuje na chráněných lokalitách, které někteří tito lidé navštěvují ve velkých skupinách – a už dávno se nejedná jen o „sběr pro vlastní potřebu“. Stále častější jsou hromadné sběry, za účelem následného prodeje například na různých trzích.  

Alternativou je domácí pěstování medvědího česneku – na zahradě, nebo třeba v truhlíku na balkoně. Potřebuje jen stinné nehnojené místo s pravidelným přísunem vláhy. Nejraději má severní stranu. Semena se vysévají od konce září do listopadu asi 1 centimetr hluboko. Sklizeň pak můžete čekat po roce a půl. Na podzim vysazujte cibulky. Do země je vkládejte v trsech asi po deseti, přibližně dva centimetry hluboko. Ale úplně nejjednodušší je sázet mladé rostlinky - koupit v březnu mladý česnek a ten hned zasadit do řádků s rozestupem asi patnácti centimetrů. V našich končinách medvědí česnek pěstovali již staří Slované a i v dnešní době si lze všimnout zbytků jeho porostu na místě Slovanských hradišť.

Medvědí česnek má mnoho léčivých schopností a jeho užívání obzvláště na jaře pomáhá při detoxikaci organismu po zimě. Ať už se pro něj vydáte do přírody, nebo se ho pokusíte vypěstovat podle našich rad sami na zahrádce, určitě ho vyzkoušejte! V jednom z našich dalších článků Vám přinášíme tipy na jeho zpracování.


Autor: Kristýna TeskováZaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě