Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Zakládáme bylinkový záhon

Bylinky čerstvé či sušené, nebo jiné domácí produkty můžete u nás nakoupit dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!  

Bylinkový záhon by neměl chybět na žádné zahradě. Aby byl neustále dostatek bylin pro vaření připraven po ruce, je dobré na to myslet při umístění záhonu nejlépe v blízkosti vchodu do domu. Neměl by to být ale žádný stinný kout, kde se bylinkám nebude dařit a jejich přírůstky budou slabé.

Měsíce vhodné pro výsev bylinek

 • ÚNOR
  Již na konci února vyséváme do záhonů nepostradatelnou petržel. Snese i výsev v tomto ještě zimním měsíci, neboť je velmi otužilá. Na záhonech vydrží často i přes zimu.
 • BŘEZEN
  Dříve, již v březnu můžeme vysévat bazalku, pažitku, ale i majoránku. Činíme tak do skleníku a na záhon přesadíme až po zmrzlých mužích v druhé polovině května.
 • DUBEN
  Pro většinu bylinek a zeleného koření je ideálním časem výsevu duben. Týká se to hlavně rozmarýnu, brutnáku, meduňky, majoránky, koriandru a oregana (dobromysl). 
 • KVĚTEN
  Naopak až v květnu vyséváme rovnou na záhony šalvěj, kopr a saturejku. Většinu bylinek se však obvykle vyplatí předpěstovat ve skleníku, a na venkovní záhony vysazovat až v květnu.

 

Odežeňte bylinkami ze záhonů škůdce

Některé bylinky svou sytou vůní anebo obsahem speciálních prvků vylučovaných do půdy dokážou velmi silně odhánět, nebo dokonce i hubit škůdce, takové je třeba vysadit po okrajích záhonů. Vhodné pro okraje záhonů jsou také bylinky keříkovitého růstu. Patří k nim hlavně levandule a rozmarýn. U rozmarýnu však musíme zvážit zapouštění do půdy včetně nádoby, neboť u nás pěstované rostliny musejí přezimovat nikoli v záhonech, ale někde v interiéru, nejsou totiž mrazuvzdorné. Bylinky pak vytvářejí svými keříky přirozenou bariéru proti přesunu plžů, těm navíc silně aromatické bylinky nevoní, a odpuzují je.  

Vychytávky pro pěstování

 • Máte-li v oblibě například meduňku, nebo bazalku, vyplatí se pěstovat více rostlin jednoho druhu pohromadě. Můžete je pak postupně otrhávat dle potřeby a rostlinky mezi tím stihnou dorůst.
 • Bylinkám, které jsou nově vysazené, velice svědčí dřevěný popel, který přidáváme v množství 2 kyblíky na 1m2.
 • Bylinky trvalky zakomponujte na vhodná stálá místa, zatímco jednoleté bylinky, jako například bazalku dávejte raději na snadno přístupná místa v zahradě anebo na okraje záhonů. Díky tomu je pak snadno ze záhonu po vegetační sezóně odstraníte.
 • Pamatujte, že pěstováním aromatických bylin přilákáte do zahrady spoustu opylovačů, hlavně motýlů a včel.
 • Teplomilným bylinkám (bazalka, saturejka, oregáno) dopřejte na půdě rozložené oblázky. Ty jsou schopné ze slunečního světla načerpat teplo a podržet si ho dlouho v sobě a následně ho uvolňovat, takže pro bylinky zvláště středozemního charakteru, to znamená, že jim tak pomohou kamínky vytvořit mikroklima, na které jsou z oblasti svého původu byliny zvyklé.

 

Bylinky vhodné pro kombinaci se zeleninou

Klasickým příkladem pěstování bylin a zeleniny ve vzájemné symbióze je kombinace bazalky s okurkami a rajčaty. Tymián, ten se snese se všemi druhy zeleniny.  Levandule se skvěle hodí k salátům, a majoránka zase k mrkvi. Saturejka bude skvělým sousedem všem cibulovinám a rovněž fazolím. Kerblík vysévejte do společnosti ředkviček a salátů.

Nezapomeňte, že jednoleté bylinky (bazalka, majoránka, kopr, saturejka zahradní) musíte vysazovat každým rokem na jiné místo, neboť půda musí nejprve načerpat dostatek živin, které z ní pěstování konkrétního druhu odčerpalo.

Kterým bylinám svědčí vlhké stanoviště

Pro pažitku, kopr, kerblík, mátu, brutnák, ale i měsíček lékařský je jednoznačně vhodnější vlhké stanoviště.  

Byliny, které potřebují dostatek živin

Libeček, petržel, bazalka, ale i lichořeřišnice nebo meduňka anebo česnek potřebují k pěstování půdu bohatou na živiny. Měla by být zároveň dobře propustná.

Na písčitou půdu jsou zvyklé byliny středomořského charakteru, ke kterým  řadíme  hlavně saturejku, levanduli, dobromysl a šalvěj.

Kdy sklízet byliny

Pro sklizeň bylinek zásadně volte vždy dobu před polednem, právě tehdy totiž bylinky obsahují nejvyšší procento esenciálních olejů.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
 • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
 • 41 stránek tipů a rad
 • Naše tržiště jako Váš e-shop
 • Přehledné zobrazení na mapě