Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Včelí med

Nakupujte a prodávejte napřímo. Čerstvé ovoce a zeleninu, domácí džemy, sirupy nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!
Zde najdete aktuální nabídku medů a včelích produktů přímo od včelařů.

Včelí med někdy určitě ochutnal každý. Nejen že osladí takový čaj lépe než cukr, ale má i mnoho blahodárných účinků na zdraví a můžeme ho s čistým svědomím nazývat přírodním lékem. Dokáže totiž zdravotním obtížím nejen předcházet, ale také účinně pomáhat s jejich léčbou. Kromě čaje samozřejmě najde med uplatnění i jinde v kuchyni, ať už je to po ránu čerstvý rohlík s máslem a medem, kuře na medu, medové perníčky, nebo třeba v zimních mrazech medovina pro zahřátí:)

Med je produktem včely medonosné (Apis mellifera), která se řadí mezi blanokřídlý hmyz. Podle toho, jakým způsobem včely med vytváří, ho dělíme na dva hlavní druhy. Obvykle tmavší je med lesní, který obsahuje větší množství bílkovin a je považován za více dietetickou potravinu. Naopak světlejší med květový obsahuje vysoké množství minerálních látek. Včely sbírají z květů nektar, což je vlastně rostlinná tekutin obsahující dvě hlavní složky - glukózu (hroznový cukr) a fruktózu(ovocný cukr). Jejich poměr se liší podle toho, kde se včely pohybují.

Kromě výše zmíněných druhů cukrů obsahuje med i další zdraví prospěšné látky. Z vitamínů v něm najdeme vitamin A, C, B1, B2, B6, B12, D, K, E, K. Dále aminokyseliny a minerální látky (vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík nebo železo), ale také dextriny (složitější cukry) nebo éterické oleje.

Využití a účinky

Med slouží jako skvělý a rychlý zdroj energie. Jednoduché cukry, které obsahuje, se totiž nemusí štěpit a mohou být tělem přeměněny přímo. Jeho nejznámější využití je při léčbě kašle, rýmy nebo zánětu horních cest dýchacích. V takovém případě med rozpouštíme v čaji nebo bylinkovém nálevu. Teplota vody by ale neměla přesahovat přibližně padesát stupňů. V takové teplotě med ztrácí svoje pozitivní zdravotní účinky. Med ale díky obsahu dextrinů také pomáhá obnovovat a hojit sliznice, například při žaludečních vředech. Látky obsažené v medu mají antibiotické účinky. Nejenže posiluje obranyschopnost, ale také zastavuje růst a množení bakterií. Zabraňuje také stárnutí buněk díky obraně proti toxinům a volným radikálům a rozšiřuje cévy, je tedy vhodný při léčbě vysokého krevního tlaku. Kromě užívání v čaji, popřípadě ve formě sirupu můžeme med užívat i vně. Obklad nebo potření popálenin, vyrážek nebo otevřených ranek medem pomáhá hojení a desinfikuje. Přidáme-li med do domácích kosmetických výrobků jako jsou krémy nebo emulze, získáme přípravek, který pokožku vyživí, zvláční, ale také rozjasní.

   
Na obrázcích: Včelí vosk - naše babičky to znaly. Sváteční cukroví pečené na plechu potřeném včelím voskem nejen že šlo bez problému sundat,ale také nádherně vonělo a nejedna sousedka mohla závidět. Propolisová tinktura - každý voják římských legií měl u sebe tento včelí produkt, kterým ošetřoval nejen zranění z války, ale i žihadla, modřiny, vředy, abscesy, snižoval s jeho pomocí otoky i bolest... Jen v našich moderních domácnostech nám chybí. Obojí najdete na našem tržišti přímo od včelařů.

Přesto, že je med vhodné užívat jako náhradu cukru nejen k přímé konzumaci, ale také při vaření a pečení, není to náhražka cukru, kterou by mohli užívat diabetici! Také lidé držící bezcukernou dietu by používání medu měli konzultovat se svým lékařem nebo poradcem. Zřídka se také může vyskytnout alergie na med.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro košík jablek, domácí vajíčka od spokojených slepiček nebo med přímo od včelaře. Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě