Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Stavíme hmyzí hotel

Nakupujte a prodávejte napřímo. Sazenice, čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy, vejce nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!  

Hmyzí hotel někdy též nazývaný Domeček pro berušky je zajímavá a navíc i užitečná dekorace každé zahrady. O co jde? V zahradách vždy žilo mnoho nejrůznějšího, velmi užitečného hmyzu. Moderní zahrádky ovšem hmyzu příliš nepřejí. Pečlivě sekané pažity a dokonale udržované záhony neposkytují hmyzím obyvatelům mnoho úkrytů ani klidných míst, kam mohou naklást vajíčka. A právě proto je vhodné postavit tento „Hmyzí hotel“. Drobný domeček, který bude hmyzu sloužit jako náhrada za ztrátu přirozených úkrytů.

Hmyz totiž zdaleka není jen škodný, naopak, existují druhy hmyzu, které zahradě více než prospívají. Třeba již zmiňované „berušky“ – slunéčka sedmitečná, jsou vyhlášenými lovci mšic a za život jich zkonzumují až 4000. A růže ochráníte slunéčky lépe než jakýmkoliv chemickým postřikem. Vosíci a vosičky jsou velmi dravé, žerou housenky a larvy much, stejně jako zlatoočky. Užitečnými opylovači jsou pak čmeláci a včely samotářky. A právě pro všechny tyto druhy hmyzu je Hmyzí hotel dokonalým útočištěm.

Kromě tohoto se ale jedná i o poměrně estetickou dekoraci. Vytváří dojem idyly až rustikální, na moderních zahradách tolik žádané. No a v neposlední řadě budou mít z těchto domečků radost i Vaše děti, které jednak budou moci pozorovat nejrůznější „broučky“ a pokud je přizvete k práci, jistě budou nadšené i ze samotné stavby.


(Důležitý je i výběr vhodného místa – suchého a teplého. Ideální jsou nejrůznější zídky.)

Existuje mnoho druhů těchto stavbiček, od těch nejjednodušších – svázané otepi rákosu – až po složité domky s mnoha různými výplněmi. Při stavbě se fantazii meze nekladou, záleží jen na šikovnosti každého z vás. Základní dřevěná konstrukce je jednoduchá. Z prkýnek si stlučete dohromady bezednou krabici (aby byl hotel přístupný pro hmyz z obou stran), do jejíhož vnitřku budeme následně umisťovat výplň.


(Lze použít a upravit i již hotovou bedničku – třeba přepravku na ovoce, nebo dřevěnou paletu)

Pak si připravte výplň. Cihlové tvárnice s velkými otvory, stébla nejrůznějších trav a rákosu, krátké větvičky, slámu a šišky. Použít můžete i polena, do kterých vyvrtáte díry. Cihlové tvárnice naskládejte do bedničky a do děr zastrkejte připravený materiál. Je jen na vás, co všechno použijete a jak velký „hotel“ vyrobíte.

  
(Šišky a polena můžete zajistit pletivem)

Střechu můžete vyřešit v zásadě dvěma způsoby – tradiční „stříškou“ ve tvaru písmene A, kdy do vršku rámu zatlučete našikmo dvě prkna. Protože by ale střecha měla být nepropustná pro vodu, bude lepší, když vrchní část rámu vyložíte folíí a až na ní postavíte stříšku. Tu pak můžete „zajistit“ plechem či další folií.

Anebo můžete užít tzv. zelenou střechu – vrchní prkénko rámu opět překryjete folií a na ní přitlučete další prkno. Na něj dáte vrstvu střešní krytiny nebo netkané textilie. To zasypete hlínou asi do výšky tří centimetrů. Do vzniklé zahrádky pak zasázejte rostliny, odolné na sucho – nejlépe nejrůznější druhy sukulentů a netřesky. Stříšku můžete zatížit kameny.

Hmyzí hotel pak postavte na teplé, suché a slunné místo, nejlépe někam do závětří. Ideální jsou nejrůznější gabionové zídky nebo terasy.

Uvidíte, že za pár dní se do hotelu nastěhují první hosté a do roka bude plný užitečného hmyzu.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě