Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Srpen v zahradě

Nakupujte a prodávejte napřímo. Sazenice, čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy, vejce nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!  

Srpen je považován za konec léta. Obvykle přináší nejmenší teplotní výkyvy. Srážky jsou většinou nízké. Je tedy třeba pravidelně zavlažovat. Den se podstatně krátí. S tím souvisí nástup druhého prodlužovacího růstu dřevin.  Druhé mízy využíváme k očkování. V srpnu však jednoznačně převažují sklizně.

Zeleninová zahrada

Touto dobou si zajišťujeme sklizeň semen a plodů pro další výsevy. Pokračujeme v kompostování odpadů a komposty ošetřujeme, vlhčíme je v době trvalejšího sucha a udržujeme je bez plevelů.

Sklizeň cibule

Cibule na uskladnění pomalu dozrává. Neměla by se sklízet později, než když má asi dvě třetiny rostlin polehlé, ale ještě stále má zelenou nať.

Výsevy

V první polovině srpna vyséváme zimní salát pro výsadbu v říjnu. Na záhony dále vyséváme špenát, ředkvičku, polníček, zimní salát. Začátkem měsíce je možno vysít ještě kerblík, protože jeho nať se sklízí 8 týdnů po vzejití.  Na uvolněná místa lze ještě v první polovině srpna vysít mangold.

Ovocná zahrada

Vyčistíme a vydesinfikujeme (vysíříme) prostory pro podzimní sklizeň, a to včetně přepravek a lísek. Prosvětlujeme jádroviny, a to ihned po sklizni ovoce. Na mladých a bujně rostoucích hrušních a jabloních odstraňujeme konkurenční výhony.  

Sklizeň peckovin

V srpnu je hlavním úkolem sklizeň peckovin. Počátkem srpna dozrávají první letní jablka a hrušky. Při sklizni, zvláště u hrušek musíme postupovat opatrně. Toto ovoce se totiž snadno poškodí otlakem anebo nehtem. Nejprve sklízíme plody rostoucí na osluněné straně, neboť dozrávají nejdříve. U broskvoní provádíme letní řez.  U modrých peckovin, jako jsou švestky, blumy atp., které nyní dozrávají, podepíráme těžknoucí větve. Zabráníme tak případnému rozlomení. K zamezení ztrát vody a k ochraně řezné plochy, na ni naneseme ochranný balzám.

Sklizeň z keřovitých dřevin

Ihned po sklizni pozdních odrůd rybízu keře prořežeme. Jsou-li totiž ještě olistěné, bude se nám lépe určovat, ve kterých místech jsou přehuštěné. Po další sklizni remontantních malin odstraníme odplozené výhony a ihned spálíme.  Na 1 m pásu malinoviny necháme  8-10 nejsilnějších výhonů a ostatní odstraníme těsně pod úrovní půdy. Řezy ihned zahrneme zeminou. Sklízíme ostružiny, meruňky a pozdní odrůdy broskví.

Škůdci

Na listech ovocných stromů se může touto dobou objevit padlí. Zasáhneme proti němu sirnatými přípravky. Ve vlhku se lépe šíří plísňové choroby i škůdci. Zvláště na rybízech a angreštech se při zemi objevují tuhé dřevokazné houby.

Podpěry

Podpíráme větve s bohatou úrodou, aby se pod tíhou plodů nezlomily, dáváme ale pozor na to, aby se neodřely. Abychom tomu zabránili, vložíme mezi větev a podpěru gumovou podložku.

Jahodníky

Během srpna dáme do pořádku také záhony jahod. Trsy očistíme od starých listů, odstřihneme šlahouny, záhon okopeme a vyplejeme. Silné trsy oddělíme a máme-li připravený záhon pro nový jahodník, můžeme v polovině srpna začít s výsadbou.

Letní řez peckovin

Letním řezem peckovin odstraňujeme zahušťující obrost kosterních větví – jednoleté výhony, tzv. vlky. Tento obrost stíní v koruně a zvyšuje za teplého počasí vlhkost. Další výhodou letního řezu je možnost využít ho k usnadnění sklizně


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro čerstvé jahody, košík jablek nebo kozí sýry na letní grilovačku.   Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě