Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Slepice není popelnice

Nakupujte a prodávejte napřímo. Čerstvé ovoce a zeleninu, domácí džemy, sirupy nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!
Chcete si doma pochutnat na vajíčkách od spokojených slepiček z volného chovu? Podívejte se po nich ve svém okolí na naší "vajíčkové" mapě!

V dnešní době. jsme vcelku poučení o vhodném krmení našich domácích miláčků, psů a koček. To, že psi nemají jíst čokoládu a slané zbytky našeho jídla, ví už většina malých dětí. Jak je to ovšem s krmením slepic? Platí pořád to, že co už nežere pes, můžeme dát slepicím?

Žere slepice opravdu všechno?

Slepice je tvor přičinlivý. Pokud má možnost výběhu a hrabání, sežere téměř vše, co vyhrabe. Stateční jedinci likvidují i lepivé slimáky. V přirozeném prostředí, popřípadě v travnatém výběhu, nachází v podstatě jen samé dobré věci. Semena rostlin, spoustu drobného hmyzu. Zelenou píci a kamínky pro dobré trávení. Pokud chováme slepice pro naší potřebu, stávají se s potravou závislými na nás lidech. Slepice při vysoké snůšce, na kterou jsou vyšlechtěny, předávají ze svého těla do vajec velmi mnoho bílkovin, minerálů a dalších významných látek, které musí krmením neustále doplňovat.

 • Před psaním článku jsem si chtěla oživit znalosti a zalistovala jsem svými starými knihami o chovu užitkových zvířat. Většina poznatků je však zaměřená na pěstování píce s co největším výnosem, správný obsah dusíkatých látek, bílkovin a škrobů v krmné dávce s přesností na miligramy a míchání krmných směsí. Myslím si, že začínající chovatel slepic se bez těchto informací docela dobře obejde. Pokusím se tedy zúročit naše dlouholeté zkušenosti a popíšu prostě, jak to dělala moje babička a jak to dělám já.

Měly se babiččiny slepice lépe?

Moje babička měla k dispozici brambory, starý chleba a pšenici. Žádné kompletní krmné směsi. Krmení vypadalo takto: večer se do studené vody namočil starý chleba – asi ½  kila a uvařily drobné brambory – asi v litrovém hrnci. Ráno se chleba vymačkal, aby se pěkně drobil a nebyl moc mokrý a smíchal a rozmačkanými bramborami. V zimě se ještě přimíchaly sušené kopřivy a směs se nasypala pěti slepicím.  Někdy jim do míchanice přidala zbytek tvarohu nebo kyselého mléka.Odpoledne byly slepice ve výběhu a večer dostaly pšenici. Podle babičky stačila 1 větší hrst na slepičku. V zimě měly slepice v kurníku nabodnutou řepu nebo jablka, která si mohly ozobávat. Po celý rok měly slepičky k dispozici suché drcené skořápky a průběžně nadrcené kosti. Protože byla moje babička osoba rozumná a dala si na přípravě krmení záležet, měly se její slepičky opravdu dobře. Pokud budete chtít připravovat slepicím míchanici, pamatujte, že nesmí být řídká, slepicím by se lepila na zobáky a nechtěly by ji žrát. Taky by mohly dostat průjem. Pokud byste vařili jen brambory, je třeba přidat trochu soli, aby se vyrovnal poměr draslíku a sodíku a je dobré přidat trochu obilního šrotu, samotné brambory příliš lepí. Míchanici dávejte ráno, zrní navečer, vydrží slepičkám přes noc v žaludku a nemají hlad. Pokud míchanici během dne nesežerou, zbytek vyhoďte a krmítko umyjte. Na příště nachystejte menší množství.

 • Dnes se vyrábějí kompletní granulované suché směsi pro nosnice, takže nemusíte řešit, zda má slepička v krmivu všechny látky, které k zachování dobré kondice potřebuje. Ve velkochovech se nosnice krmí pouze touto směsí. Její cena je však dost vysoká a malý domácí chov nabízí i jiné možnosti. Pokud budete sestavovat krmení i z vlastních zdrojů, je velmi důležité, abyste měli možnost zajistit stálé zdroje po celý rok. Slepice nemají rády naše „přilepšování“ tím, co nám zrovna dnes zbylo od oběda. Sice se na zbytky většinou s chutí vrhnou, často jim však způsobí průjem, stres a my se díky tomuto přilepšení dočkáme nižší snůšky a špinavých vajec.

Jednoduché a osvědčené

Naše slepičky mají k dispozici celodenně granulovanou směs pro nosnice. Používáme zavěšené tubusové krmítko, směs nám v něm vystačí asi týden. Odpoledne si užívají v travnatém výběhu a navečer dostanou pšenici. Na rozdíl od babičky jim dáváme zrno naklíčené, množství měla babička vymyšlené dobře, opravdu stačí hrst na slepici. V zimě nakličujeme ve třech nádobách, vždy třetí vysypeme slepicím, druhou přesypeme do třetí, první do druhé a do první opět nachystáme pšenici a zalijeme vodou. Když je v létě teplo, stačí nádoby dvě, zrno klíčí rychleji a za tři dny by se vám slepilo v prorostlý koláč, který by slepice už nechtěly. Naklíčené zrno s chutí zobou i nově přivezené kuřice, chutná jim více, než granule. Klíčením se v zrnu aktivují enzymy a je pro slepice lépe stravitelné. Stejně jako babiččiny slepice mají i naše k dispozici drcené skořápky a jako jediné přilepšení k drceným kostem suché rohlíky, které si ve výběhu ozobávají. V granulích mají kromě jiného sušenou vojtěšku, takže kopřivy na zimu už nesušíme. Tento způsob krmení se nám osvědčil jako nejefektivnější a kvůli další pracovní vytíženosti i časově nejméně náročný. Velkým pomocníkem je tubusové krmítko a závěsná napáječka. Slepice nerozhazují krmení a vodu mají neustále čistou.

 • Nezkrmujte plesnivé pečivo ani namrzlé brambory
 • Slepice nejlépe tráví pšenici, ječmen nebo jiné obiloviny rády přenechají jiným zvířatům
 • Nedávejte slepicím slané, kořeněné a tekuté zbytky – polévky
 • Snažte se o pravidelné a stejně namíchané krmení, nepřilepšujte nárazově slepicím žádnými zbytky
 • Zajistěte celodenně přístup k čisté vodě i ve výběhu
 • Krmítka i napáječky udržujte v čistotě, odstrašujícím příkladem je starý pekáč, olepený zbytky, ze kterého vzlétne před slepicí hejno much
 • Nezapomeňte hlavně v zimě na krmítko s gritem (písek, kamínky)

Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro poctivý jahodový džem, domácí vajíčka od spokojených slepiček, nebo košík jahod. Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
 • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
 • 41 stránek tipů a rad
 • Naše tržiště jako Váš e-shop
 • Přehledné zobrazení na mapě