Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Rostliny, vhodné do přírodní zahrady

Nakupujte a prodávejte napřímo. Čerstvé ovoce a zeleninu, domácí džemy, sirupy nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!

V přírodních zahradách by měli být bohatě zastoupeny původní  a „zdomácnělé“ dřeviny, které se při  vhodném výběru lépe přizpůsobuji místním podmínkám a poskytují také vhodné prostředí pro úkryt i potravu  volně žijícím živočichům. Navzdory obecné představě je těchto původních rostlin poměrně hodně (takže je  z čeho vybírat), leckdy jsou neokoukané a přesto půvabné. Již od časného jara takto mohou zahradu zpestřit například něžné květy divokých slivoní, na přelomu jara a léta kvetoucí kaliny a divoké růže a na podzim zářivě zbarvené kaliny či brsleny. Dobře sem ale zapadnou i dřeviny starých venkovských zahrad – šeříky, nepravý jasmín (čili pustoryl), zlatice, motýlí keř - komule a do polostinných zákoutí například hortenzie s podsadbou barvínku a bergénií.

V těchto zahradách mají své nezastupitelné  místo také staré odrůdy ovocných dřevin. Většina těchto odrůd pochází z 19. a první poloviny 20. století. Jde tedy o odrůdy prověřené časem, které leckdy díky „přirozenému výběru? i lépe odolávají chorobám. A především nám mohou poskytnout nevšední chuťové zážitky, které bychom u moderních „komerčních? odrůd těžko hledali. Ostatně jabloně jako „Čistecké lahůdkové?, „Cornwalské hřebíčkové? či „Parména zlatá? (ale i mnohé další) jsou dodnes pojmem. Pokud však přeci jen zvolíme odrůdy nové, měli bychom vybírat z těch, které jsou již cíleně šlechtěných na  odolnost proti chorobám. Ale pochutnávat si nemusíme jen na tradičním ovoci. Například do volně  rostoucího živého plotu po obvodu zahrady můžeme skvěle zakomponovat i divoké keře s jedlými plody. Zvláště vhodný je například dřín, „černý jeřáb? - temnoplodec, některý z muchovníků anebo klidně i obyčejná bezinka. Hlohy, trnky a lísky ocení zejména naši hosté z řad užitečného hmyzu a drobného ptactva.  A v trávníku může čestné místo patřit třeba jeřábu oskeruši nebo morušovníku.

Pestrost a proměnlivost  dodají naší zahradě trvalky a letničky. I zde najdeme bohatou inspiraci v přírodě nebo ve starých selských zahradách. Vybíráme raději druhy dlouhověké (např. denivky, astry, kakosty, srdcovky aj.) a do divočejších zákoutí klidně i druhy, které snadno zplaňují (např. orlíčky, zvonky, kopretiny, divizny aj.). Včelám, pestřenkám a motýlům se zavděčíme také řebříčkem, šalvějí, mateřídouškou či záplevákem.

Vegetaci v zahradě netvoří jen stromy, keře a květiny, ale ve velké míře také trávník. V přírodní zahradě bychom  měli oželet krátce sekaný, sterilní  „anglický  trávník?, u kterého se neobejdeme bez vydatné zálivky a hnojení a obvykle ani bez chemického odplevelování. Klasického „pobytového? trávníku se ale většinou nechceme úplně vzdát. Pak můžeme zvolit tzv. „jedlý trávník?. Vedle obvyklých travin v něm roste i řada dalších bylin (které z tradičního trávníku většinou odstraňujeme), které můžeme snadno využít i v kuchyni například do salátů nebo jako součást bylinných čajů. Takto lze využít třeba sedmikrásky, pampelišky,  kontryhel, řebříček a řadu jiných. Při správném založení a skladbě tento trávník snáší přiměřené sešlapávání, pravidelné sekání a díky druhové pestrosti obvykle vydrží zelený i uprostřed léta s minimálními nároky na závlahu. Na trvale zastíněných  místech můžeme trávník  nahradit  nízkými  trvalkami, které tyto  plochy porostou a nevyžadují  téměř žádnou údržbu. A v odlehlejší části zahrady se zase bude pěkně vyjímat květnatá louka, bez které si lze pravou přírodní zahradu jen těžko představit. Vzhledem k tomu, že je tvořena především vyššími trávami a kvetoucími bylinami, svědčí jí jen 1 až 3 seče za sezónu. Pro nás je taková louka spíše jen pohledová záležitost, ale vytváří skvělé prostředí pro řadu druhů hmyzu i dalších drobných živočichů. A tak, podobně jako celá zahrada, je vlastně skvělým místem pro pozorování, učení a chápání.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro poctivý jahodový džem, domácí vajíčka od spokojených slepiček, nebo košík jahod. Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě