Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Principy přírodních zahrad

Nakupujte a prodávejte napřímo. Čerstvé ovoce a zeleninu, domácí džemy, sirupy nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!

Pokud zatoužíme po zahradě, která by byla co nejpřirozenější, která by byla stále zajímavé pro nás  i pro naše děti a do které bychom rádi přilákali  i její přirozené obyvatele, může být právě  pro nás vhodnou  volbou zahrada přírodní (nebo  také  ekozahrada). Než se ale rozhodneme právě pro tento styl zahrady, měli bychom si  osvojit několik základních  pravidel:

  • Jedním ze základních rysů těchto zahrad je druhová pestrost a maximální zohlednění stanovištních podmínek. Pro zdárný růst rostlin je třeba respektovat nadmořskou výšku, orientaci zahrady ke světovým stranám, vláhové poměry, zastínění zahrady či naopak sluneční úpal. Toto je třeba respektovat na každé zahradě, ale v přírodní zahradě přeci jen více, neboť tady se chceme obejít bez různých „vylepšujících“  zásahů v podobě  používání průmyslových hnojiv, pesticidních postřiků, doplňkové závlahy apod. Proto je vhodné mít na zahradě bohatě zastoupené původní, domácí druhy dřevin i trvalek anebo alespoň druhy u nás zdomácnělé. Tyto druhy při respektování jejich nároků v našich podmínkách lépe odolávají chorobám i škůdcům a současně jsou i vhodnější jako úkryt a „potravinová zásobárna“ pro naše pomocníky z živočišné říše.
  • Jednotlivé zahradní prvky by neměly plnit jen jeden účel -  např. pro odclonění rušné ulice nebo pohledů zvědavých sousedů raději zvolíme volně rostoucí živý plot z více druhů dřevin, než tolik oblíbený jednopruhový stříhaný plot např. z tújí. Volně rostoucí plot z vhodně zvolených druhů dřevin poskytuje i úkryt a potravu řadě ptačích druhů i hmyzím návštěvníkům. A pokud sem vysázíme i keře s jedlými (a často velmi chutnými) plody, pak poskytne potravu i nám.
  • Přírodní zahrady nebývají jen relaxační a okrasné, ale jednou z jejich podstatných funkci je hospodářský užitek pro člověka. Proto zde má své nezastupitelné místo pěstování zeleniny, bylinek a ovoce. Při pěstování zeleniny a bylinek jsou velmi populární vyvýšené záhony, díky kterým se nemusíme až tak hrbit při jejich obdělávání a při vhodném vrstvení „podkladních  vrstev“ jsou tyto  záhony i více prohřívány a (podobně  jako pařeniště)  nám mohou dopomoci i k časnější sklizni oproti  klasickému pěstování. Nezastupitelné postavení v užitkové ekozahradě mají smíšené kultury. Při tomto způsobu pěstujeme vedle sebe na jednom záhoně různé druhy zeleniny, nebo zeleniny a bylinek, které na sebe vzájemně příznivě působí. Někdy je toto působení přímé (např. kopr podporuje vzcházení celé řady plodin), někdy především repelentní (např. celer a rajčata odpuzují běláska zelného nebo mšice od košťálovin a zelí naopak chrání celer před rzí). U takto založených „pestrých? záhonů také tak snadno nedochází k únavě půdy.

  • V přírodní zahradě, podobně jako v přírodě, by nemělo přijít nic na zmar. Tedy vhodné zbytky ze zahrady i z kuchyně kompostujeme, posekanou trávou, suchým listím ale např. i papírovými kartony mulčujeme půdu kolem rostlin v záhonech i kolem ovocných stromů a keřů. Šetříme také vodou. K zálivce vedle dešťové vody můžeme po určitých úpravách využívat i„šedou“ odpadní  vodu  z domácnosti.
  • Další ze základních principů přírodních zahrad je omezit nutné zásahy do probíhajících přírodních procesů na minimum. To znamená, nejde-li o opravdu „kalamitní“ stav (a k tomu by u správně založené a udržované přírodní zahrady dojít nemělo), nepoužíváme chemické prostředky na ochranu rostlin. Tu  a tam se jistě nějaká housenka na zelenině nebo červík v jablku vyskytne, ale při dodržování výše uváděných zásad  by nemělo jít o situaci, která by vyžadovala radikální  řešení. Zde je dobré  pamatovat  na základní  pravidla - respektování stanovištních nároků rostlin a dostatečně druhově pestré společenstvo, které - mimo jiné - poskytuje i dostatek úkrytů a potravy naším zvířecím a hmyzím pomocníkům,  ať už jde o pavouky, dravý hmyz, drobné  ptactvo, ježky nebo slepýše.

Cílem přírodní zahrady  je vytvořit  příjemnou, pohodovou zahradu, která  respektuje přírodní zákony  a přitom i nám, lidem přináší hojnost svých plodů i smyslových požitků. Zahrada, kterou vnímáme  zrakem (pestrá škála tvarů i barev, mihotání motýlích  křídel, …), sluchem  (šelest listí ve větru, zpěv ptáků, …),  čichem (vůně rozkvetlé louky, kvetoucích stromů a květin, vůně  dozrávajícího  ovoce, hmatem ( proč si ji neosahat  …)  a samozřejmě i chutí.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro poctivý jahodový džem, domácí vajíčka od spokojených slepiček, nebo košík jahod. Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě