Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Pořiďte si vysoký záhon

Nakupujte a prodávejte napřímo. Čerstvé ovoce a zeleninu, domácí džemy, sirupy nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště! 

Vyvýšené záhony pocházejí historicky z Číny. Jejich hlavním smyslem bylo získání maximální úrody z malé plochy, proto se k pěstování plodin zhotovovaly nejčastěji záhony terasovité ve tvaru pyramidy. Plocha pro osázení se tak oproti základně mnohonásobně zvětšila a poskytla stravu více lidem. Evropskou alternativou byla takzvaná německá kopa, jakýsi val, navrstvený podle principu vyvýšeného záhonu, avšak bez zpevněných stěn.

Proč jsou vysoké záhony populární i dnes

  • Využijete místo, kde není půda vhodná pro pěstování rostlin (dvorek, půda poškozená těžkými stroji při stavbě domu)
  • Při práci v záhoně se nemusíte ohýbat k zemi
  • Při stavbě můžete použít levný a snadno dostupný materiál
  • K naplnění záhonu použijete hůře kompostovatelné zbytky ze zahrady, které byste jinak museli odklidit
  • Potěší vás velmi vydatná a ranější úroda
  • Poskytnete útočiště drobným živočichům a získáte na zahradu originální estetický prvek

Místo pro založení

Záhon by měl vyrůst na osluněném místě, ve směru sever – jih. Šířka záhonu by neměla být větší, než 160 cm, abyste pohodlně dosáhli až doprostřed.  Délka a tvar je na vašem uvážení. Pokud je to možné, sejměte na vytyčené ploše budoucího záhonu vrchní vrstvu půdy nebo drny do hloubky 25 cm a uložte k pozdějšímu použití.

Nezapomeňte na blízkost zálivkové vody, vysoký záhon je třeba zalévat opravdu vydatně.

Materiál pro stavbu

Výběr materiálu je velmi široký. Pokud chcete preferovat ten přírodní, nejvhodnější je kámen a dřevo. Při stavbě z kamene postupujeme jako u suché zídky. Kameny musí na sobě bezpečně ležet a spáry se musejí v jednotlivých řadách překrývat. Pod první řadu kamenů je vhodný podsyp z většího štěrku, vysoký asi 10 cm. Zvýší se tím stabilita záhonu. Pokud zvolíme dřevo, je vhodné obvod záhonu založit na pevnějším materiálu, například betonových dílech. Nepoužívejte natřené nebo chemicky impregnované dřevo, do půdy by se uvolňovaly jedovaté látky. Záhon by měl být vysoký 70 – 80 cm, abyste se nemuseli ohýbat. Pokud jej vhodně zakončíte, můžete si i pohodlně posedět.

Kámen dobře kumuluje teplo, které zahřívá rostliny i v noci. Dřevěný záhon se na jaře dříve prohřeje a umožní ranější sklizeň.

Materiál pro naplnění

Při plnění záhonu je potřeba dodržet daný postup. První vrstvu tvoří 40 cm vysoké dřevěné jádro. Můžeme použít rozdrcené větve, drobnější větvičky z ořezu ovocných stromů, zbytky robustnějších trvalek a podobně. Můžeme přidat i větší trouchnivějící špalek. Vrstvu zasypeme trochou zeminy. Nyní přijde řada na odložené drny. Pokud jich máme málo, přidáme směs slámy posekané trávy a jiných zahradních odpadů. Tato vrstva je silná 15 cm. Následuje 10 – 20 cm uleželého hnoje, tlejícího listí a  opět zahradních odpadů.  Zasypeme ji 20 cm hrubého kompostu a zakryjeme finální vrstvou jemného kompostu. Záhon je připraven k výsadbě.

Pokud máte obavu z řádění myší, vyložte před naplněním záhon jemným pletivem.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro košík jablek, domácí vajíčka od spokojených slepiček nebo poctivý jahodový džem. Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě