Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Pěstujeme domácí rajčata - od semínka na stůl

Máte nějaké sazenice na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště! Nakupovat můžete z aktuální nabídky našich prodejců.

Jak jistě sami nejlépe víte, rajčata koupená v tuzemských obchodech jsou až na světlé výjimky nevalné chuti. Jejich zahraniční producenti to sami přiznávají, a když nám doporučují si rajčata před konzumací nejprve zalít olivovým olejem, osolit, popřípadě opepřit, aby nějakou chuť získala, nevíte, jestli to myslí vážně, nebo si z nás dělají legraci.

Přitom rajčata jsou bohatá na antioxidanty, obsahují spoustu vitamínů a chemických látek. 

Například:

  • Tyramin - působí dráždivě na hladké svalstvo a vyvolává zlepšení nálady.
  • Provitamín A (karoten)
  • Lykopen - silný antioxidant, který zabraňuje škodám vzniklým působením volných radikálů na ochranné membrány tělesných buněk
  • Niacin - vitamín B3 má vliv na řízení hladiny krevního cukru, zmírňuje nespavost a deprese
  • Biotin - vitamínu B má vliv na udržování zdravé kůže, vlasy, nehty a hladinu cukru v krvi

Rajčata bychom měli konzumovat s trochou tuku, aby naše tělo mohlo lépe vstřebat cenné látky které jsou rozpustné v tucích.

Pro ty z vás, kteří se s tím odmítají spokojit, a mají tu možnost vypěstovat si rajčata vlastní, přinášíme následující článek. Jsou to praktické zkušenosti jedné z uživatelek našeho tržiště. Budeme rádi, když Vám v pěstování pomohou.
 

Pro ty z vás, kteří se s tím odmítají spokojit, a mají tu možnost vypěstovat si rajčata vlastní, přinášíme následující článek. Jsou to praktické zkušenosti jedné z uživatelek našeho tržiště. Budeme rádi, když Vám v pěstování pomohou.

Moje zkušenosti s pěstováním rajčat - od semínka na stůl

Již mnoho let vlastníme zahrádku, kde se snažíme pěstovat snad veškerou zeleninu. Výnosy se liší rok od roku, vše záleží hlavně na počasí. Nejvíce si ale naše rodina oblíbila vlastnoručně, od semínek vypěstovaná rajčátka. Rozdíl mezi chutí kupovaných a vypěstovaných je obrovský. Osvědčila se nám odrůda  polorané, tyčkové - Tornádo F1, které je vhodné pro polní pěstování a jeho využití je univerzální. Od jen tak utržených z keříků, přes vlastnoruční domácí výrobu kečupů, šťávy, popř. jen podušených a zavařených, v kuchyni je využití nekonečné.

S vyséváním semínek do truhlíků začínám od poloviny do konce března. Používám kupovaný substrát pro výsev a množení, semínka nesmí být zasetá hlouběji jak 5mm. Truhlík umístím na parapet okna a lehce zvlhčím kropítkem, aby se semínka při větším, prudkém zalití nevyplavila na povrch.

Asi po 5ti dnech začínají klíčit a objevují se první dva děložní lístky a asi po dvou dnech se ukážou už první lístky rajčátek. V tuto dobu přesazuji do nádobek - nejvíce se mi osvědčily ty od Mikyšky, podmáslí atd. Jsou větší a rostlinky si tak vytvoří větší kořenový bal. Na dně prostřihnu otvor, pro odtok přebytečné vody a umístím do venkovního foliovníku.

    

Pak už jen zalévám a po 15tém květnu, vysazujeme na záhon. Je vhodné aby byl na slunném stanovišti a pokud možno i v závětří. Na záhonu asi ve vzdálenosti 70 cm od sebe uděláme jamky, do kterých přidáme vlastní bio kompost a zatlučeme podpůrnou tyč. 

Rostlinky, které jsou v tuto dobu vysoké asi 20cm, pak sadíme do připravené jamky pokud možno co nejhlouběji a šikmo - tak se vytvoří větší kořenový systém, rajčátka lépe rostou a mají větší výnos. Rajčátko připevníme k tyči tkaničkou, provázkem nebo čímkoliv vhodným, co máme zrovna po ruce. U tyčkových rajčat poctivě vyštipujeme všechny vedlejší výrustky, aby veškerá síla šla do plodů a ne do zelené natě. Po 3-4 trsu plodů a květů rajčátko na vrcholu ustřihnu, tak se opět rostlinka nevysiluje růstem dalších květů a veškerá síla jde do již vytvořených plodů.
  
Zaléváme podle potřeby, nejlépe však buď hned ráno, nebo až večer. Také občas přihnojíme ve vodě namočeným  EKO humusem, který před použitím ještě rozředíme v poměru 5:1, tzn. 5 dílů vody a 1 díl rozmočeného hnojiva. Jako prevenci plísně bramborové - která se bohužel poslední léta vyskytuje a takynám již několikrát zničila vekou část úrody, používám bio postřik. Poprvé postříkám asi 14 dní po vysazení na záhon a pak dle návodu od výrobce. Tyto postřiky mívají krátkou ochranou dobu, takže většinou první sklizeň rajčat může být už do týdne po posledním postřiku. No a na to se těšíme už od zasetí prvních semínek v březnu.

Samozřejmě nejlepší rajčátka jsou ty utržené přímo na zahrádce z keříku , sladká, voňavá:). A protože vysazujeme asi 60-70 rostlinek, tak při velké úrodě vyrábíme kečupy, šťávy, atd. popř. dojde i na prodej zájemcům z blízkého okolí. No a když je pěkné léto a teplý podzim, sklízíme do října. Ty nedozrálé pak uložíme do tepla a tmy doma, průběžně kontrolujeme a konzumujeme třeba až do Vánoc.

Helena


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě