Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Nebojte se chovat slepice

Nakupujte a prodávejte napřímo. Čerstvé ovoce a zeleninu, domácí džemy, sirupy nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!
Chcete si doma pochutnat na vajíčkách od spokojených slepiček z volného chovu? Podívejte se po nich ve svém okolí na naší "vajíčkové" mapě!

Princezna Zubejda ve známé pohádce potřebovala ke zdraví tři věci. Úspěšný chovatel slepic jich potřebuje o něco více, ale s trochou empatie to jistě zvládnete. 

Sucho

Domácí slepičky jsou potomky kura stepního. Když si představíme, jaké prostředí poskytuje svým obyvatelům step, máme o podmínkách, které musíme pro spokojené slepičky připravit, jasno. Velmi důležité je, aby byly slepičky v suchu. Ne že by nešly po dešti prozkoumat novou louži, ale permanentní mokro jim nevyhovuje. Peří nemají dost mastné, jako vodní drůbež, proto ve vlhku snadněji prochladnou. Špinavými pařátky nosí bláto do kurníku a znečišťují snesená vejce. Prsty se jim mohou obalit ztvrdlou nečistotou natolik, že se jí slepičky nemohou hrabáním zbavit, špatně se jim chodí, prsty se deformují a viděla jsem i prsty zanícené a nekrotické. Prostě, slepice není kachna a vodu potřebuje jen na pití.

Bezpečí

Ve stepi slepičky snášely vejce do hnízda v suché trávě, nepotřebovaly k tomu kurník a budky, byly ovšem snadnou kořistí predátorů. Pokud chceme chovat slepičky jako zdroj vajec pro nás a ne jako potravu pro kuny a lišky, bez kurníku to nepůjde. Nemusí být nijak luxusní, ale opět je třeba, aby zde bylo sucho, přiměřeně teplo a vzdušno a v zimě světlo.

Teplota

V posledních letech u nás panují v létě velká vedra, pro slepičky znamenají stejný stres, jako velký mráz v zimě a přestávají žrát i snášet. Proto pamatujte už při stavbě kurníku na to, aby na něj celý den nepražilo slunce a okno situujte raději na východní stranu. Nám se osvědčilo odvětrání plastovou trubkou pod stropem. Cirkulace vzduchu probíhá přirozeně tak, že je čerstvý vzduch nasáván „výstupním“ otvorem do výběhu, který je u podlahy a teplý vzduch je vytlačován ke stropu, kde odchází onou plastovou trubkou. Při velkých mrazech trubku prostě ucpete starým tričkem, a je zatepleno. Ve velkochovech v halách větrání zajišťují elektrické ventilátory, což je pro drobnochovatele zbytečné. Slepičky tak nevystavujeme nepříjemnému průvanu.

Světlo

Abyste mohli pravidelně sbírat dost vajíček, musíte slepičkám prodlužovat světelný den. Od 20. týdne stáří, kdy zpravidla již snášejí, potřebují 14 - 16 hodin světla.  V zimě je třeba přisvěcovat celodenně, stačí však žárovka s intenzitou 30W. Svítidlo umístěte nad krmítko a napaječku, hnízda nechte v šeru.

Tip: napojte zdroj světla na spínací hodiny a délku svícení ráno a večer upravujte podle ročního období. Dvířka do výběhu je dobré napojit na fotobuňku, se sluníčkem se sama otevřou a po setmění zavřou

Výběh

Pokud chcete založit domácí chov, jistě proto, že vám nevyhovuje kupovat vejce v supermarketu z gigantických velkochovů. Předpokládám tedy, že svým slepičkám umožníte pohyb na sluníčku, pasení se v trávě a hledání dobrot pomocí hrabání. Aby vám slepičky nepřehrabaly podle svých představ celou zahradu, jsou lepší výběhy dva. Jeden malý, navazující přímo na kurník a druhý velký travnatý, kam slepičky pouštíte z malého výběhu třeba až odpoledne, když už mají „sneseno“. Taky ve venkovním výběhu by měly mít slepičky k dispozici napáječku a krmítko. Nezapomeňte na suché místo, kde se slepice mohou popelit, třeba pod větším přesahem střechy kurníku, kam neprší, nebo vyrobte "stříšku na nožičkách" do travnatého výběhu na místo, které není příliš na očích..

Pro čtyřčlennou rodinu bohatě stačí 5 slepic v dobré kondici.

 • Pro 5 slepic potřebujete kurník velikosti alespoň 8 m2, aby se vám do něj vešlo vybavení a v zimě se slepice neklovaly ze stresu, že nemohou ven.
 • I do malého kurníku se musí vejít základní pětice: hřady, snášková hnízda, krmítko, napáječka a krmítko s gritem (písek, kamínky, nadrcené skořápky).
 • Pro 5 slepic připravte alespoň 2 hnízda. Když jich nebude dost, budou se v hnízdě slepice strkat a tlačit a rozbijí snesená vejce.
 • Pro 5 slepic potřebujete asi 1,5 metru bidla na pohodlné hřadování..
 • Pro 5 slepic potřebujete minimálně 25 cm prostoru u kruhového krmítka..
 • Svých 5 slepic můžete koupit přímo u chovatelů (nejlépe stáří okolo 15 týdnů) nebo zkusit kontaktovat sdružení Slepice v nouzi a pomoci vyřazeným slepičkám z velkochovu.
 • Pro 5 slepic potřebujete denně 5 větších hrstí pšenice, tak krmila slepičky večer moje babička, ale o výživě slepic až příště

Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro poctivý jahodový džem, domácí vajíčka od spokojených slepiček, nebo košík jahod. Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
 • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
 • 41 stránek tipů a rad
 • Naše tržiště jako Váš e-shop
 • Přehledné zobrazení na mapě