Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Květen v zahradě

Nakupujte a prodávejte napřímo. Čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy, vejce nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!  

Květen v zahradě

Nejkrásnější měsíc v roce, to je pro mnohé z nás květen. Vzduch je provoněný svěží jarní vůní a ráno nás budí cvrlikání ptactva. Pranostika „Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta“ potvrzuje, že všichni již čekají, až pominou zmrzlí muži a vypukne čas horečných výsadeb.

Začátek vegetačního období bez mrazu

Poslední noční a ranní mrazíky obvykle přicházejí v půlce května. Bohužel někdy se vyskytnou ještě i na konci května. Velice často si v tomto období klademe sami otázku, zda ještě raději s výsadbou počkat anebo už vyrostlé sazenice vysadit. Dobrou volbou je vysadit pouze rostliny, které jsou dobře otužilé a zároveň mít připravený materiál na přikrytí pro případné mrazíky. Pokud jsme vysévali rané osivo, je dobré nechat si vždy v zásobě rezervu osiva pro případný druhý výsev.  

Zeleninová zahrada

Jednotíme, plejeme a následně zavlažujeme jarní výsevy. Podle teplot větráme skleníky, fóliovníky a pařeniště. Sadíme sazenice bazalky a majoránky. Na rozmnožovací záhon sejeme osivo košťálovin pro letní výsadbu. Přistupujeme se ke sběru rané jarní zeleniny. Následně po sklizni připravíme prázdné záhony na následující výsevy. Po zmrzlých mužích sázíme sazenice plodové zeleniny a celeru.

Výsev

Na záhony do hnízd vyséváme obvykle po 2 semenech cukety, patisony, melouny, tykve, okurky. Výsevy překryjeme netkanou textilií. Zavčas vzešlé rostliny vyjednotíme. Na venkovní záhony vyséváme rovněž pozdní košťáloviny, jejich výsadba pak proběhne v červnu. Pokud plánujeme pěstování luštěnin, nyní je vhodná doba. Vyséváme hrách, tyčkový i keříčkový fazol a fazol šarlatový. Do řádků na 5 cm vyséváme keříčkový fazol. Můžeme však využít i výsev do hnízd, pro který použijeme 3 – 4 semena na vzdálenost 20 až 30 cm. 

Výsadba

Po zmrzlých mužích vysazujeme lilek jedlý, rajčata i celer. Rajčata vysazujeme šikmo, a to do předem připravených brázd. Tímto způsobem výsadby podpoříme tvorbu kořenů ze stonku.   Vždy se vyplatí na dno brázd uložit kvalitní kompost. Papriky vysazujeme výhradně na dobře osluněné záhony. Po výsadbě nezapomeneme na důkladnou zálivku.  Pouze u rajčat vydržíme do další zálivky 2 týdny, aby se zpomalil růst rostlin, ale urychlila tvorba květů.

Sklizeň  

Květen je čas na sklizeň ředkviček, špenátu, reveně, chřestu, kopru a raného salátu.

Výsadba sazenic s volným kořenem

U póru, celeru a cibule můžeme zaznamenat jakousi formu šoku, pokud je vysazujeme jako rostliny s volným kořenem. Situaci jim před výsadbou proto usnadníme zkrácením kořenů i listů, a to o čtvrtinu až třetinu. Kratší kořeny nemají tendenci otáčet se nahoru a navíc od řezu začínají vyrůstat nové kořínky. A vliv, jaký má zkrácení listové plochy? Sníží odpařování vody a tím, zároveň urychlí i zakořenění rostliny.

Pozor na plevel pod stromy

Ovocné stromy mají kořeny uloženy ve většině případů mělce pod půdním povrchem. Pěstujete-li rostliny pod korunou, musíte tomu přizpůsobit jejich ošetřování. A stejně tak je tomu při rytí, nebo ničení plevele. Půda se může kypřit jen lehce, nesmí se rýt příliš hluboce.  Kořeny jsou nejmělčí právě u kmene a rozrůstat se začínají až za obvodem koruny.

Ovocná zahrada

V květnu musíme při déletrvajícím suchu zavlažovat poměrně vydatně.  Důležité je to hlavně u nové výsadby a u mělce kořenících dřevin. K těm paří drobné ovoce a stromky na slabých podnožích.

Výsadba ovocných stromků

Možná je ještě výsadba ovocných stromů a keřů s balem, a těch, které jsou v kontejnerech. Před výsadbou je nutné zkontrolovat kořeny a těch poškozených stromek zbavit. I oschlé kořeny odstřihujeme. Korunku před výsadbou zakrátíme výchovným řezem úměrně stavu kořenů a po výsadbě dostatečně zalijeme.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě