Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Jak využít a udržovat vysoký záhon

Nakupujte a prodávejte napřímo. Čerstvé ovoce a zeleninu, domácí džemy, sirupy nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště! 

Pokud jste se rozhodli vybudovat vysoký záhon, získali jste pro svou pěstitelskou zálibu velmi zdatného pomocníka. Dobře založený záhon je plný živin, které čekají na správnou příležitost, aby se mohly proměnit v lahodnou zeleninu nebo krásné květiny. Pěstování je trochu odlišné, než na klasických záhonech, ale pokud máte jen trochu „zelené ruce“, brzy si je osvojíte.

Záhon je dobré naplnit na podzim nebo brzy na jaře. Můžete tak nejlépe využít "odpad" při úklidu zahrady (shrabané listí, ořezané větve ovocných stromů, suché zbytky trvalek a podobně). Jednotlivé vrstvy budou mít dost času, aby si "sedly".

Jak začít

Rostliny potřebují dostatek místa, aby měly světlo a vzduch. Jejich růst je intenzivnější a plodnost vyšší, než jste zvyklí při klasickém způsobu pěstování. V prvním roce po založení záhonu je vhodné jej osázet rajčaty, paprikami, okurkami nebo jinou plodovou zeleninou, která potřebuje živin nejvíce. Sazenice vysazujte do trojsponu v dostatečné vzdálenosti. Prostor mezi rostlinami mulčujte vrstvičkou posekané slámy, trávy nebo jiného organického materiálu, aby zemina zbytečně nevysychala.

Zkuste zasadit rané brambory, úroda bude vydatná a hlízy krásně čisté, nezablácené.

Záhony plné vegetace

Záhon zalévejte vydatně, zejména v horkém létě snadněji vysychá. Proto nezapomeňte na blízkost zdroje vody u záhonu, abyste nemuseli tahat těžké konve příliš daleko. Pokud hlavní plodinu sklidíte dostatečně brzy, zasejte ještě špenát, kopr, hrášek nebo třeba ranou karotku. Zkuste výsev takzvaně "naširoko". Semínka rozhoďte na povrch záhonu a lehce zapravte do půdy hrabičkami. Na závěr sezony zasejte zelené hnojení – svazenku, pohanku, nebo záhon na zimu zamulčujte vrstvičkou posekané trávy a listí. Na jaře přebytečný mulč shrábněte a přidejte do kompostu, zeminu na povrchu prokypřete a můžete záhon znovu použít.

Vysoký záhon se neryje! kypřete pouze vrchní vrstvu půdy do hloubky max. 10 cm.

Co se záhonem v dalších letech

Protože výplň záhonu postupně sesedá, doplňujeme každý rok chybějící množství dobrým kompostem tak, že jej prostě přisypeme nahoru. Asi po 6 letech můžete obsah záhonu vyvozit do kompostu a záhon znovu založit. Pokud nechcete podstoupit tuto fyzicky namáhavou práci, můžete jen opakovaně doplňovat vrchní vrstvu. Během vegetace doplňujte rostlinám živiny zředěným zákvasem, například z kopřiv nebo slepičinců.

Proč je vysoký záhon výhodný

  • Vysoký záhon se na jaře dříve prohřeje, můžete jej tedy osít velmi brzy. Pokud máte obavu z jarních mrazíků, není nic jednoduššího, než záhon překrýt netkanou textilií, nebo zhotovit jednoduchý kryt z drátěných oblouků a polyetylénové fólie.
  • Do záhonu se jen obtížně dostanou slimáci.
  • Díky mulčování téměř odpadá pletí a nemusíte okopávat půdu mezi řádky.
  • Zužitkujete veškerý odpad ze zahrady, může se stát, že vám dokonce bude chybět.
  • Rostliny budou zdravé, stejně tak jejich plody a nebudou obsahovat zbytky průmyslových hnojiv.
  • Vaše záda si budou lebedit, že se nemusejí ohýbat až k zemi. 

Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro košík jablek, domácí vajíčka od spokojených slepiček nebo poctivý jahodový džem. Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě