Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Duben v zahradě

Máte nějaké sazenice na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště! Nakupovat můžete z aktuální nabídky našich prodejců.

Duben v zahradě

Pranostika platná pro měsíc duben hovoří za vše. „Nerad tomu sedlák bývá, když mu v dubnu nepršívá“. Je tedy jasné, že pro tento měsíc je maximálně důležitá vláha, a to jak pro výsevy, tak pro dřeviny, i byliny, které se probouzejí do další sezóny.

Zeleninová zahrada

Brambory

Pokud jste si nechali předklíčit rané brambory, nyní je čas na jejich vysazení. Předem si ale připravte půdu k vysazení. Znamená to zbavit ji plevelů a náležitě zkypřit.

Salát

Nastal čas na výsev salátu. Vysévejte ho postupně a po troškách, jinak byste jej nestačili sklidit, salát by začal hromadně přerůstat a vyběhl by do květu. Druhou várku vysejte tedy až v okamžiku, kdy první výsev začne klíčit. Díky tomuto postupu budete moci sklízet salát postupně a zajistíte si tak průběžně čerstvou dávku zeleniny.   

  

Pór

Pór je třeba zasadit co nejhlouběji, proto jeho sazenice sázejte do hlubších brázd.  Zeminu pak postupně nahrnujte k rostlinám. Díky tomu budou stvoly dlouhé a pěkně bílé.

Cibule

Konec března a začátek dubna je vhodným obdobím pro výsadbu cibule. Sazečku vysazujeme do sponu 25 x 20 cm. Nezapomeňte, že zelené nadzemní části cibule můžete v kuchyni využít stejným způsobem jako pažitku. 

Růžičková kapusta

Od začátku dubna do jeho poloviny vysévejte na výsevní záhony růžičkovou kapustu. Na konečné stanoviště mezi ostatní zeleninu ji pak přesazujte v období od konce května do začátku dubna.

Ochrana výsevů

V dubnu se vysévá také pozdní mrkev a ředkvičky. Budete-li výsevy chránit netkanou textilií, můžete se vyhnout jejich napadení pochmurnatkou. Kromě mrkve a ředkviček vyséváme ještě cukrový i dřeňový hrách a listový i řapíkatý mangold, dále pak červenou řepu.

Pokračující výsadba

Nyní je vhodná doba také na výsadbu vytrvalých léčivek a kořeninových rostlin, ke kterým patří tymián, šalvěj, libeček, pelyněk atd.

Ovocná zahrada

Třešně potřebují opylovače

Většina třešní je cizosprašná, a tak je potřeba zajistit jim dostatek opylovačů, kteří pro nás budou znamenat dobrou úrodu. Lepší úrodu si můžeme zajistit také výsadbou dalších stromů jiných odrůd. Jako velmi důležité se ukázalo, aby panovaly u odrůd shodné požadavky na chemickou ochranu a také aby se u stromů shodovala doba kvetení. Máte-li však malý pozemek, kde není možná výsadba více stromů, pak vám poradíme vychytávku, jak přilákat opylovače do zahrady. V době květu třešní zavěste do jejich korun nádobku s vodou a do nádobky vložte větvičky jiné kvetoucí odrůdy a včely už udělají zbytek. 

    

Jak je to s višněmi

S višněmi je to o poznání jednodušší. Druhy, které se dnes pěstují, jsou samosprašné, a tak ani žádné opylovače nepotřebují. Máte-li přesto cizosprašnou odrůdu, je nutné volit vhodné opylovače, kteří mají dobu květu alespoň s přibližně shodnou dobou květu s opylovanou odrůdou. Pro raně kvetoucí odrůdy višní se dají využít jako opylovači i odrůdy později kvetoucích třešní.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě