Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Domácí bylinková zahrádka

Nakupujte a prodávejte napřímo. Sazenice, čerstvé ovoce a zeleninu, vejce nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!  

Vlastní domácí bylinkové zahrádky se stávají neodmyslitelnou součástí našich kuchyní, ale i balkonů a teras. Často postačí pár nádob, nebo několik truhlíků a z nich pak můžeme po celou sezónu čerpat čerstvé koření do skvělých pokrmů. Bylinky jsou nejen skvělým kořením, ale hlavně zásobárnou zdraví z přírody. A tak všichni, kdo rádi vaří a také ti, kdo dávají přednost přírodní medicíně, by si rozhodně měli pořídit svou vlastní bylinkovou zahrádku.

Promyslete, co chcete pěstovat

Prvním krokem je promyslet, co vlastně chcete a budete pěstovat. Pro někoho nemá smysl vysévat bylinky, které lze celoročně zakoupit v obchodech, jiný zase chce mít všechno vypěstováno vlastnoručně. Některé bylinky se vyplatí pěstovat, neboť v obchodech jsou příliš drahé. Také jejich biokvalitu si ohlídáte nejlépe sami při osobním pěstování. V případě, že nebudete bylinky sami pěstovat od semínka, kupujte sazenice od zahradníků nebo farmářů, rostliny prodávané v supermarketech jsou určeny pro přímou spotřebu, ne pro další pěstování.

Pokud bylinky pěstujete ve vnitřních prostorách, doporučuje se je ob rok vysít znovu, protože v teple domova neprodělají běžné zimní vegetační klidové období. Takovou bazalku nebo kopr ani nelze přepěstovat do dalšího roku. Pokud milujete libeček, budete mu muset dopřát  velkou nádobu, vzhledem k jeho silně rozvinutému kořenovému systému, a dostatek místa. Při pěstování na zahradě totiž po letech běžně dorůstá do velikosti košatého keře.

Různé druhy - různé nároky

Ačkoli bylinky, které jste vybrali pro domácí pěstování, pocházejí každá z jiné oblasti a mají tedy i odlišné nároky na půdu, vzhledem k omezenému prostoru nebude možné dopřát jim specifické půdní podmínky. Na řadu tedy přijde univerzální půdní směs vhodná pro pěstování bylinek. Jelikož bylinky bývají ve valné většině menšího vzrůstu, bojuje se jim těžko s plevelem, a tak není vhodné na malém prostoru experimentovat. Je vhodnější využít kupovanou předem propařenou směs namíchanou v ideálním poměru a vybavenou živinami na první období růstu. Bylinkám zajistí vše potřebné pro život a nebude hrozit konkurence v podobě růstu plevelů. Co se týče běžné péče, zaléváme jednou, dvakrát týdně, hnojení není potřeba a ani vhodné, postačí kvalitní půdní směs.

Ať už plastové, nebo dřevěné truhlíky, budou-li na vyvýšeném místě, usnadní nám to zálivku a kontrolu, zda nejsou bylinky napadeny škůdci. Další vychytávkou je vysadit si vyšší bylinky, jako například rozmarýn, levanduli, měsíček, kopr anebo mátu do jednoho truhlíku a do druhého, který pak umístíte třeba na terase před něj, vysadit nižší bylinky jako majoránku, tymián, saturejku, bazalku trpasličí nebo lichořeřišnici. Bude-li kompozice bylinek v truhlících různorodá, vytvoří takováto sestava na terase zajímavě vypadající zátiší.

Drobné bylinky by neměly být vystaveny silnému větru, nádoby s nimi tedy umisťujeme do závětří. Při umístění ve vnitřních prostorách se vyvarujte průvanu, některé bylinky jsou na něj hodně citlivé (například bazalka).

Základní sestava bylin, kterou lze s úspěchem pěstovat v domácích podmínkách

Pažitka pravá (Alium schoenoprasum) – jednoduchá na pěstování, do zahrady i do květináče za okno

Tymián obecný (Thymus vulgaris) – potřebuje pravidelnou zálivku, nesmí vyschnout

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) – jednoletka, snadné pěstování, potřebná vydatná zálivka

Řeřicha zahradní (Lepidium sativum) – jednoletka vhodnější k domácímu pěstování.  Potřebuje dostatek vláhy.

Kerblík třebule (Anthriscus cerefolium) – jednoletka, vhodný pro pěstování za oknem i na zahradě  

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) – jednoletá a saturejka horská (Satureja montana) -  vytrvalá bylina.

Meduňka (Melisa officinalis) – vhodnější pro pěstování na zahradách, trvalka. Možno pěstovat ale i v truhlíku či květináči. 

Máta peprná (Mentha x piperita) – spíše vhodná pro pěstování v zahradách – rychle se rozrůstá, lze ale pěstovat i v květináči. Trvalka, snadné pěstování.

Majoránka zahradní (Origanum majorana) – pěstování možné doma i na zahradě. Na zahrádku vysazujeme domě předpěstované sazenice. Nesmí vyschnout, jinak uhyne.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – lze pěstovat v zahrádce i v květináči na okně

Roketa setá (Eruca sativa) – rychle se roste, možno pěstovat i v květináči

Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) – trvalka – pěstování pouze jako přenosná rostlina v květináči, není mrazuvzdorná

Estragon (Artemisia dracunculus) – vytrvalá rostlina 

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum graecum) – pěstování truhlíku, sklízí se mladé rostlinky

Dobromysl (Oregano) – snadné pěstování – trvalka, pravidelná zálivka, rostlina do záhonu i do truhlíku.

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) – vytrvalá bylina vhodná do zahrad i k domácímu pěstování. Potřebuje slunné místo.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více informací zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro čerstvé jahody, košík jablek nebo kozí sýry na letní grilovačku.   Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě