Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Červenec v zahradě

Nakupujte a prodávejte napřímo. Sazenice, čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy, vejce nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!  

Co červenec neuvaří – srpen nedopeče. Tato pranostika nás upozorňuje, že nedostatek slunečních paprsků v tomto měsíci má velký vliv na dozrávání námi pěstovaných plodin. Svou charakteristikou je červenec jednoznačně subtropický měsíc. Teploty ovzduší i půdy jsou v tomto měsíci nejvyšší. Teplota půdy nadále stoupá a málo kolísá. Srážky jsou výrazné, ovšem spíš ve formě lijáků a letních bouřek.

Zálivka

Je jednoznačně potřeba přizpůsobit zálivku na zahradě srážkovým podmínkám a situaci. Po každém větším dešti nebo zálivce je třeba odstranit půdní škraloup a okopávat či alespoň kypřit, případně plečkovat. Na dostatek vzduchu v půdě je citlivý hlavně pór z květnové a červnové výsadby. Kypřením výrazně omezíme vypařování vláhy do ovzduší, přerušíme tím totiž kapiláry, kterými vzlíná spodní voda k povrchu. Udržením vláhy zabráníme propadu plodů a také ovlivníme jejich velikost.

Zeleninová zahrada

Pečujte o pažitku

Po každém seříznutí potřebuje pažitka péči v podobě dostatku vody a dostatku živin. Pažitku sestřihujeme nejlépe pravidelně každých 14 dní, i když ji zrovna nespotřebujeme. Děláme to proto, že díky tomu pažitka nenasadí poupata. Hnojivo použijeme s vyšším obsahem dusíku, ideálně ledek amonný a jako stimulátor růstu funguje dobře Lignohumát. 

Sklizeň

Zahrada již nyní potřebuje mnohou péči s ohledem na dozrávání jednotlivých plodin a odrůd. Sklízíme jak z venkovních záhonů, tak ze skleníku. Ten je potřeba důkladně větrat, aby se rostliny nezapařily. V první půlce měsíce sklízíme hrášek, saláty, nebo rané brambory. V té druhé již první rajčata, okurky, cukety nebo fazole.

Výsadba a výsev

Na zeleninových záhonech vysazujeme květák, zelí a kapustu a pór pro přezimování. Dále vyséváme košťáloviny s krátkou vegetační dobou a salát pro vypěstování sazenic na srpnovou výsadbu. Vyséváme čínské a pekingské zelí. Je dobré vědět, že oba druhy mají krátkou vegetační dobu.

Škůdci a plevele

Z hlediska ochrany plodin je tento měsíc charakterizován především bojem s mandelinkou bramborovou, mšicemi a běláskem zelným. Prohlížíme zeleninu, obracíme listy a vajíčka ničíme. Přirozeným pomocníkem v boji proti mšicím nám jsou slunéčka sedmitečná a další užitečný hmyz. Jedno slunéčko jich za svůj život spořádá až 4000. Abychom tento užitečný hmyz na zahradu přilákali, postavíme si tzv. hmyzí hotel – psali jsme o tom zde. Pomoci si můžeme i vhodnou kombinací pěstovaných rostlin, kdy některé rostliny mají schopnost škůdce odpuzovat. Bělásek zelný se drží stranou kopru, máty, šalvěje či tymiánu. Mandelinka bramborová se drží stranou křenu, aksamitník odpuzuje molici od rajčat.

Plevel je důležité ničit i na kompostu, ten musíme jednou za léto převrstvit.  Pravidelně nově založený kompost doplňujeme vrstvením dalších odpadků, vápna a zeminy.

Ovocná zahrada

Dozrávají jahody, maliny, ostružiny, či rybíz

Plody dozrávajících jahod je dobré podložit dřevitou slámou. Pokud prší, jahody neleží v bahně a nezahnívají. Po sklizni jahod půdu kolem nich nakypříme a přihnojíme. U jahodníků odstraňujeme listy pouze tam, kde jsou napadené chorobami. Pokud chceme záhony s jahodami obnovit, červenec je tou správnou dobou pro výsadbu nových sazenic jahodníku. Jednou plodícím odrůdám malin co možná nejdříve po sklizni odstraňujeme výhony až u země. 

Sklizeň peckovin

Začíná sklizen peckovin, vhodných k okamžité spotřebě. Přebytky lze použít k výrobě domácích moštů, kompotů a marmelád.

Přihnojování

Červenec je také měsícem přihnojování. Skladbu hnojiv i způsob jejich aplikace však musíme přizpůsobit jednoznačně rostlinám. Nikdy nehnojíme před sklizní a začínáme s omezováním dusíkatých hnojiv. Začátkem července zapravíme na obvodu koruny hnojiva – buď do děr, zahrnutím, nebo ve formě hnojivové zálivky. Přihnojení touto dobou ovlivní tvorbu květních pupenů pro příští sklizeň, i velikost plodů v příští úrodě.

Odstraňování větví

Pokud je nutné odstranit nějaké větve z peckovin a ořešáků, je nutné učinit to v červenci (u peckovin po sklizni).

Plná zralost

U letních hrušní sklízíme plody před plnou zralostí, jinak jsou moučnaté. Letní odrůdy jablek i slivoní necháváme dostatečně vyzrát, podtržené plody nejsou dobré.  Letní broskve taktéž sklízíme v plné zralosti a pozdější odrůdy, stejně tak jako meruňky, těsně před dobou plné zralosti.

Zkracujeme letorosty

U tvarovaných ovocných stromů zkracujeme letorosty jádrovin, jsou-li delší než 30 cm na délku za šestým až sedmým listem. Kolmo rostoucí letorosty zkracujeme nejprve na polovinu a za 14 dní. U ovocných stěn ohýbáme a vyvazujeme větve do šikmé polohy – čím roste odrůda bujněji, tím spíše se blížíme do vodorovné polohy.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro čerstvé jahody, košík jablek nebo kozí sýry na letní grilovačku.   Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě