Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

Červen v zahradě

Nakupujte a prodávejte napřímo. Sazenice, čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy, vejce nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště!  

Červen v zahradě

Na užitkové zahradě můžeme po sklizni osít záhony podle pěstebního plánu předem vybranými druhy zeleniny anebo bylinek.  Touto dobou je možné vysévat již zimní zeleninu jako je například růžičkovou kapustu, nebo kadeřávek. Jestliže chcete zkusit pěstování melounů, měli byste dobře vyhnojený záhon zakrýt černou netkanou textilií, ta shromáždí do zvoleného prostoru teplo. Místo pro výsadbu rostliny pak jen kruhovitě vyříznete.

Zeleninová zahrada

Jednotíme, plejeme a zavlažujeme zeleninu z jarních výsevů. Protože voda na krčku u rajčat často vede k houbovým chorobám, zaléváme rajčata podmokem. Vyvíjející se zelenina potřebuje dostatek živin, nejlépe snadno rozpustných v půdě a zároveň pomalu působících.

Provádíme jednocení

Jakmile se na rostlinkách vytvoří první pravé lístky, začínáme s jednocením rostlin. Týká se to ředkviček, hrachu, mrkve, hlávkového salátu a okurek. Pokud bychom probírku u hlávkového salátu provedli příliš pozdě, ohrozíme jeho úrodu tím, že jednotlivé saláty nebudou tvořit hlávky.  

Výsevy

Vyséváme dřeňový hrách, kopr, ředkvičky, mrkev, hlávkový salát, mrkev, keříčkový fazol, listový mangold, lociku. Fazole 2 x slabě hnojíme, a to až do květu. Od poloviny června vyséváme sladký fenykl hlíznatý. Ve druhé polovině června vyséváme také pro pozdní sklizeň kapustu kadeřavou.

Přihrnování půdy 

Takzvané hrobkování provádíme u brambor, fazolí, mrkve, lilku, pórku, papriky a rajčat. Nezapomeneme, že při hrobkování není v našem zájmu zahrnovat listová srdéčka.

Výsadba

Ještě v polovině června můžeme vysadit bulvový celer. Nevysazujte ho ale hlouběji, než byl v místě výsevu, zůstaly by mu malé bulvy. Hlávkové zelí, které má dlouhou dobu vegetace, vysazujeme počátkem června na 60cm vzdálenost.

Ovocná zahrada

V tomto období je třeba invazivně zavlažovat všechny ovocné stromy. Pokud došlo ke klejotoku ovocných stromů, musíme ošetřit rány.  Ke klejotoku dochází často na peckovinách, zejména na broskvích. 

Sklizeň jahod

Jahodníky okopáváme, plejeme a zavlažujeme až do plného kvetení. K prvnímu nejchutnějšímu ovoci sklízenému na zahradě patří právě jahody. Pod tíhou plodů se často dotýkají země a v případě vlhkého počasí hnijí. Je dobré včas je poodložit dřevitou slámou.

Ochrana třešní

Zrající třešně je třeba dostatečně chránit, neboť díky kosům a špačkům pak můžeme přijít klidně i o celou úrodu. Hluková ochrana stromů není často možná, a tak se raději omezíme na vizuální plašení například pomocí třpytících se proužků alobalu navěšených na větve stromu. Ptáci si ale na plašiče rychle zvyknou, takže je zavěšujeme do koruny těsně před dozráváním plodů a ihned po sklizni je zase ze stromu sundáme. Bohužel se u třešní můžeme setkat s dalším škůdcem, vrtulí třešňovou. Ta přezimuje v půdě pod višněmi a třešněmi. Pro ochranu před vrtulí je možné použít v době rojení postřiky. Aplikují se v desetidenních intervalech a mohou být využity i na začátku kladení vajíček.


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro čerstvé jahody, košík jablek nebo kozí sýry na letní grilovačku.   Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě