Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využívaním těchto webových stránek s jejich používáním souhlasíte. Více informací.
Zatím ani semínko :-(

Sezonní recepty a praktické návody

6 tipů jak vysévat semínka

Nakupujte a prodávejte napřímo. Čerstvé ovoce a zeleninu, domácí džemy, sirupy nebo včelařské či farmářské produkty dle aktuální nabídky našich prodejců. Máte nějaké produkty na prodej? Zaregistrujte se a vložte je do našeho tržiště! 

Už čtrnáct dní je předmětem našich večerních hovorů zahrada.

Na miliony papírů píšeme, co letos vybudujeme, vypěstujeme a kam to dáme. Jak v záhonech, tak i pak ve sklepě. Já nechápu, proč bychom měli zkoušet artyčoky, muž zase, proč plánuju padesát truhlíků afrikánů. Tohle předjarní období je na zahradě vlastně jedno z nejkrásnějších (samozřejmě hned po období sklizně). Venku už svítí sluníčko, člověk cítí příliv nové energie a první semínka se dávají do hlíny.

Zatím nikdy (!) se mi nepodařilo počkat na ten správný okamžik a semínka zaseju vždycky moc brzo. Výsledkem jsou totálně obložené parapety a domácí přenosný fóliovník s vytáhlými sazeničkami, u kterých jsem šťastná, když se dožijou okamžiku přesazování do země. A pak se modlím, aby to holky neduživý daly. Tak letos to je poprvé jinak.

Letos máme vyseté zatím jen papriky, a i ty si hoví v substrátu jen pár dní. Zato mám předpěstované truhlíkové letničky (prostě jsem tu touhu po výsevu musela nějak ukojit), ale ty mají delší vegetační dobu a zvládnou to.

V každém případě pro vás mám pár rad, které se mi při výsevu osvědčily:

1. Otestujte klíčivost

Není potřeba kupovat každý rok nová semínka. Táta mi říká, že koupená semínka jsou v pohodě zhruba 3 roky, pak jejich klíčivost rapidně klesá. Osobně mám doma semínka ještě starší a zatím mi vždy vzešla. Určitě je ale fajn jejich klíčivost otestovat. Stačí dát do misky buničinu (nebo papírovou kuchyňskou utěrku), zalít, posypat semínky a přiklopit. Když je nenecháte vyschnout, zhruba za 14 dní zjistíte, kolik z nich vzešlo a kolik ne. Jestli jich bude nadpoloviční většina v pohodě, můžete s pytlíčkem semínek pracovat dál. A ty vyklíčené určitě zasaďte.

2. Nepodceňte hlínu

Je lepší koupit pytel substrátu pro výsev a množení a namíchat ho se zahradní hlínou (ideálně z krtinců) a kompostem. Vždycky, když jsem použila jen domácí hlínu, byla pro semínka moc těžká a sazeničkám se na povrch moc nechtělo. Jestli nechcete kupovat substrát (který přeci jen obsahuje umělé hnojivo), můžete si hlínu smíchat s kompostem a pískem a odlehčit ji tak.

3. Vychytejte hloubku

Stačí, když si zapamatujete, že čím větší je semínko, tím hlouběji do hlíny ho máte posadit. Ty nejmenší se vysévají na povrch a hlínou se jen lehce popráší.

4. Pozor na hustotu

No, tak tohle se snadněji řekne, než udělá. Zkuste si vzít semínka třeba rokety nebo levandule a vysít je tak, aby jich nebylo moc pohromadě. Na tohle mi poradil táta kdysi super trik – malá semínka smíchat s pískem v poměru 1:2 a zeminu „posolit“.

5. Posviťte si na ně a zahřejte je

Tak tohle je věda a s teplem a světlem se bude prát každý, kdo předpěstovává v domácích podmínkách. My už jsme letos koupili do domácího fóliovníku zářivku, ale stavem ideál bych to nenazvala. Každopádně semínka potřebují pro růst vhodnou kombinaci světla, tepla a vzdušné vlhkosti. Málo světla a hodně tepla vede k tomu, že jsou výhonky hubené a vytáhlé (to se děje mně doma). Naopak hodně světla a nízká teplota mohou vést k plesnivění. A když svítí sluníčko, a vy máte semenáčky na parapetu, hrozí spálení. No jasně, okno působí jako lupa :). Nejvhodnější je teplota kolem 20°C, teplomilné zelenině jako jsou paprika a rajčata můžete klidně ještě malinko přitopit.

6. Zálivka je alfa omega úspěchu

Aby se semínko probudilo k životu, potřebuje vlhkost. Já semínka, až do chvíle, než jsou z nich třeba třícentimentrové sazeničky, raději zavlažuju rozprašovačem. Taky je dobré vědět, že semínko potřebuje víc vody než sazenička a rozhodně nesmí nikdy vyschnout! Jo a taky sazeničky zalévám oraženou vodou. Aby nedostaly teplotní šok :).


"Jsem holka z města, která postupem let dozrála do vesnického života a zamilovala si zahradu."  - říká o sobě Petra, autorka tohoto článku, na svém blogu "Petra zahradničí"


Podívejte se na naši mapu inzerátů, přečtěte si více o tom, jak to u nás funguje, nebo se rovnou zaregistrujte! Pro prodejce více info zde.

Chcete nás podpořit? Připojte se! Čím více nás bude, tím snáz přesvědčíme zahrádkáře, chovatele, včelaře či farmáře, aby své nabídky nevěšeli jen na vrata, ale také k nám do mapy. Vy je tam pak jednoduše najdete a vyrazíte pro košík jablek, domácí vajíčka od spokojených slepiček nebo poctivý jahodový džem. 



Zaregistrujte se! Stačí 20
sekund a získáte spoustu
výhod
  • Zahrádkařův rádce na celou sezónu
  • 41 stránek tipů a rad
  • Naše tržiště jako Váš e-shop
  • Přehledné zobrazení na mapě